PRODAJA I PREPRODAJA BANAKA Veće bankarske ribe jedu manje
Ovaj mesec doneo je promene na bankarskom tržitu Srbije.
Prodaja Komercijalne banke ulazi u novu fazu. Za nju je zainteresovano šest banaka, od kojih su neke već na našem tržištu. Vojvođansku banku već je preuzela mađarska OTP i čeka odobrenje Narodne banke da kupi i Sosijete ženeral. Smanjenje broja banaka je očekivano i uobičajeno, a klijenti iz sektora i privrede i stanovništva pitaju se šta će im to doneti.
Pre petnaestak godina, kada je kod nas privatizacija banka bila u punom jeku, dolazilesu banke iz Italije, Nemačke, Austrije. Danas se čini da smo interesantniji grupacijama koje imaju sedište u regionu nego onima iz daljih područja.
– Bankarske grupe dolaze i odlaze shodno svom interesu – objašnjava dr Branko Živanović s Beogradske bankarske akademije. – OTP grupa je u svakom pogledu respektabilan igrač. Njihovo širenje na našem tržištu doneće, gledano na srednji rok, povoljnije uslove za sve klijente.
OTP grupa je već preuzela deo gupe Sosijete ženeral banke u regionu. Očekuje se da to učini i kod nas .U slučaju da postane, po našim propisima, predominantna na ovom tržištu, to može da rešiti prodajom dela mreže i aktive. Toga je ovde već bilo.
Za zaposlene u bankama najvažnije je da li novi vlasnik stiže s planom otpuštanja, odnosno socijalnim programom.
– Nemamo mnogo preklapanja – ističe predsednik Izvršnog odbora Vojvođanske banke Predrag Mihajlović. – Momentom integracije mi smo zatvorili šest filijala. Ostalo je 148, a bilo ih je 154 – to su minimalna smanjenja. Moram da kažem da je Grupa bila veoma odgovorna prema ljudima koji su radili u obe banke i koji rade u novoj banci. Za sada su svi naši programi racionalizacije dobrovoljni.
A vlasnike, kao i u svakom poslu, najviše zanima krajnja računica. Da je spajanje neretko unosno, pokazali su rezultati u slučaju OTP-a i Vojvođanske banke – od ulaska u integraciju, za tri meseca imaju profit od 57 miliona evra i sve više klijenata..
Kada banka promeni vlasnika, novi ima obaveze prema klijentima po starim ugovorima. Ne mogu im ponuditi lošije uslove ugovora, kao što je, recimo, viša kamata i rok otplate kredita na kraći rok.
Mogu pak da izađu s ponudom za povoljnije uslove. OTP grupa je na srpskom tržištu i te kako aktivna u sektoru stanovništva. Trenutno kod najzanimljivijih gotovinskih kredita drže učešće od deset odsto.
– Kamatne stope u Evropi su na istorijskom minimumu, kod nas se drže još uvek prilično visoko – ističe profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Ljubodrag Savić. – Moramo razmišljati o tome da kao građani, kada štedimo u bankama, moramo da imamo siguran bankarski sistem, a objedinjavanje banaka i stvaranje nekoliko velikih i snažnih je dobro za građane u smislu da će imati bolju uslugu i veću sigurnost.
A i kad je manje banaka, lakše je uporediti uslove i ići tamo gde je za svakog od nas povoljnije. A banke se za klijente bore i tako što se specijalizuju, na primer, za rad s preduzetnicima, neke nude bolje uslove za stambene kredite, druge za one za kupovinu automobila. Tako da već sada od 26 banaka tek dvadesetak radi sa stanovništvom, a prvih šest drži više od 80 odsto tržišta.
D. Vujošević