Народни обичај у сусрет ускршњим празницима
КИКИНДА: Паљење и прескакање ватре је обичај који се уочи Лазареве суботе задржао на северу Баната, па је тако било и прексиноћ у Кикинди, Башаиду, Новом Милошеву, Чоки и другим местима, као лепа традиција уочи празновања православног Ускрса.
Домаћини у предвечерје на улици заложе ватре од кукурузовине, сувих грана и сламе, коју највише прескачу деца и омладина. Домаћини увек пале малу и велику лазаричку ватру, па их прескачу деца млађег и старијег узраста, а родитељи помажу најмлађима у овом изазовном догађају.
Домаћице се потруде да оне који учествују у овом обичају почасте кокицама и крофнама. Етнолог у Народном музеју Кикинда Славица Гајић објашњава да обичај паљења и прескакања ватри Лазарица огледа има више значења и да су основне топлота и светлост.
- Ватра у народним обићајима и веровањима представља једну вртсу заштите од злих сила, урока и демона. Из тог разлога су људи, у недостатку научних сазнања, прибегавали паганским обичајима и палили ватре. Деца нису свесна тих скривених значења, али она у прескакању ватре виде радост, могућност да се друже и надмећу, што је нарочито добро у овим временима отуђености - указује Славица Гајић.
М. Митровић
Фото: Чедомир Вујанић