Narodni običaj u susret uskršnjim praznicima
KIKINDA: Paljenje i preskakanje vatre je običaj koji se uoči Lazareve subote zadržao na severu Banata, pa je tako bilo i preksinoć u Kikindi, Bašaidu, Novom Miloševu, Čoki i drugim mestima, kao lepa tradicija uoči praznovanja pravoslavnog Uskrsa.
Domaćini u predvečerje na ulici založe vatre od kukuruzovine, suvih grana i slame, koju najviše preskaču deca i omladina. Domaćini uvek pale malu i veliku lazaričku vatru, pa ih preskaču deca mlađeg i starijeg uzrasta, a roditelji pomažu najmlađima u ovom izazovnom događaju.
Domaćice se potrude da one koji učestvuju u ovom običaju počaste kokicama i krofnama. Etnolog u Narodnom muzeju Kikinda Slavica Gajić objašnjava da običaj paljenja i preskakanja vatri Lazarica ogleda ima više značenja i da su osnovne toplota i svetlost.
- Vatra u narodnim obićajima i verovanjima predstavlja jednu vrtsu zaštite od zlih sila, uroka i demona. Iz tog razloga su ljudi, u nedostatku naučnih saznanja, pribegavali paganskim običajima i palili vatre. Deca nisu svesna tih skrivenih značenja, ali ona u preskakanju vatre vide radost, mogućnost da se druže i nadmeću, što je naročito dobro u ovim vremenima otuđenosti - ukazuje Slavica Gajić.
M. Mitrović
Foto: Čedomir Vujanić