Oслобађајућа пресуда Бранку Лазаревићу под лупом апелације
БЕОГРАД: Специјални суд у Београду експедовао је писани отправак ослобађајуће пресуде, изречене Бранку Лазаревићу, некадашњем шефу кабинета бившег министра полиције Ивице Дачића, и још тројици оптужених у случају наводног одавања службених података, крајем прошле деценије, из предистраге против Дарка Шарића.
Тужилаштво за организовани криминал је најавило да ће се жалити на пресуду, а због обимности предмета добило је дупло време за писање жалбе, 30 дана.
Одлуком првостепеног суда од 28. децембра 2018.године, ослобођени су оптужби и полицијски инспектор Борис Гара, адвокат Радован Штрбац и бизнисмен Родољуб Радуловић, кога у јавности називају Миша Банана и Миша Американац.
Пресудом је утврђено да Тужилаштво није доказало своју тезу да је наводно „у току 2008. и 2009. године, Бранко Лазаревић одао службене информације Радовану Штрпцу и Родољубу Радуловићу, и то нарочито поверљиве податке које му је неовлашћено дао инспектор Борис Гара, да се прислушкују телефони групе Дарка Шарића“.
Ослобађајућу пресуду судско веће донело је једногласно.
Кривични поступак је покренут 2014. године. Тужилаштво је ставило на терет Лазаревићу и Гари кривично дело „одавање службене тајне“, а Штрпцу и Радуловићу „подстрекавање одавања службене тајне“.
Заступник оптужнице је у завршној речи тражио осуђујуће пресуде и затворске казне: не мање од три године за Лазаревића, не мање од две године за Штрпца, за Гару не мање од годину дана, колико и за Радуловића, који је у бекству и суди му се у одсуству.
Окривљени су негирали оптужбе као „неосноване, неистините, политички монтиране и мотивисане ванправним разлозима“.
Браниоци су најавили одговоре на жалбу Тужилаштва, а како је за „Дневник“ изјавио Лазаревићев адвокат Веран Зечар, убеђени су да је аргументација пресуде непобитно снажна.
- Пресуда прецизно, у складу са законом, препознаје све што се догађало током овог поступка. Суд је нашао да Тужилаштво није приложило ниједан доказ за своје тврдње. Штавише, суд налази да су тврдње Тужилаштва биле такве да нису кореспондирале ни са, да их тако назовем, назови доказима које су предлагали, ни са тврдњама које су износили - казао је адвокат Зечар.
Тај део аргументације суда, како је навео Зечар, „близак је аргументацији коју је током поступка износила и одбрана“.
- Суд је констатовао, између осталог, да се доказни материјал на којем је инициран поступак, није могао користити као доказ због тога што су протекли законом предвиђени рокови,а осим тога тај материјал се не може користити као доказ у односу на кривично дело које је Лазаревићу стављено на терет - изјавио је адвокат Веран Зечар.
Ј. Јаковљевић