Триван и Нађ о сарадњи у области заштите животне средине
БЕОГРАД: У оквиру данашње заједничке седнице влада Србије и Мађарске минисати заштите животне средине Горан Триван и министар пољопривреде Мађарске Иштван Нађ разговарали су о будућим правцима сарадње две земље у области заштите животне средине.
Два министра разменила су ставове поводом најзначајнијих еколошких тема, и констатовали да су проблеми у унапређењу стања животне средине слични на нивоу целог региона, и самим тим представљају заједнички изазов.
Разматрајући актуелно стање у животној средини, министар Горан Триван је рекао да две земље, па и читав регион, деле сличне проблеме у погледу заштите квалитета вода и управљања отпадним водама, ублажавања последица климатских промена, заштите ваздуха...
Министри су констатовали да су климатске промене на делу, и подразумевају чешће елементарне непогоде, пре свега чешћу појаву поплава, суша и пожара. Земље чије се привреде у великој мери ослањају на временске услове, тим пре су осетљиве на климатске промене, оценили су министри и поручили да сарадња у овој области може допринети ублажавању последица климатских промена и прилагођавању новим климатским условима у овом делу региона.
Министар Триван поменуоп је иницијативе Србије у борби против климатских промена посебно указујући на значај пошумљавања као веома доступног, једноставног, и ефикасног начина за смањење емисије гасова са ефектом стаклене баште у ваздуху, смањење ерозије, и друге позитивне утицаје које има повећање шумског фонда у борби против климатских промена.
Због тога је Министарство заштите животне средине РС, како је рекао, доделило помоћ локалним самоуправама у пошумљавању на нивоу локалних заједница, и наставиће да помаже и подстиче акције пошумљавања, не само на локалном, него и на другим нивоима. Триван и Нађ су се сложили да две земље покрену акције пошумљавања, и тако помогну стварању услова за утицај на микроклиму региона.
Нађ је изнео проблеме са којима се суочава Мађарска када је у питању животна средина, и нагласио штетне утицаје и последице суша, лошег квалитета ваздуха, загађења земљишта и подземних вода услед незаконитог одлагања опасног отпада, и других, по квалитет животне средине Мађарске.
Сарадњом и ангажовањем земаља у региону и санирање последица би било ефикасније, нагласио је Нађ. Два министра су се сложила да би сарадња Србије и Мађарске у области заштите животне средине, поред начелног разумевања, требало да буде оперативна, и да се реализује кроз конкретне пројекте заштите животне средине и природе.
На данашњој заједничкој седници влада Србије и Мађарске потписан је Споразум у области заштите животне средине, којим су дефинисани облици сарадње између надлежних органа двеју држава у области заштите животне средине, наведено је у саопштењу Службе за комуникацију и односе с јавношћу Министарства заштите животне средине.