Пре 20 година “невидљиви соко” завршио у сремској њиви
НОВИ САД: Ловац бомбардер Ф-117А, који је учествовао у НАТО бомбардовању СРЈ, оборен је на данашњи дан пре 20 година, у атару села Буђановци.
Летелицу Ф-117А оборио је Трећи ракетни дивизион 250. ракетне бригаде ПВО, у 20.42 часова, захваљујући способности јединице, исправној техници и “малој техничкој иновацији”. Авион је пао пошто је prеthodno гађан са две ракете типа “нева”, а јединицом која га је оборила командовао је пуковник Золтан Дани.
Дејла Зелка, пилота обореног авиона, евакуисале су америчке снаге.
Золтан Дани одавно није активан у војсци, пензионерске дане проводи веома активно у селу Скореновац код Ковина, а војничку униформу заменио је пекарском, док му оружје нису више ракете, већ су то со и брашно. Он је данас власник пекаре Дани, а како нам каже, бави се и сеоским туризмом.
Тај дан је био специфичан, јер смо од 24. до 27. марта били на положају у Шимановцима, спајали каблове радарског система и требало је да будемо у режиму ћутања, без икаквог померања, а да се максимално маскирамо. Тог дана, 27. марта у 18 сати издали су нам наређење да укључимо систем. Међутим, било је ту техничких проблема, нисмо могли одмах да га покренемо и требало нам је сат времена да га оспособимо и пустимо у рад. Око 20.30 сати, један од потенцијалних циљева с “азимута 195” кретао се према нама, проценио сам да може да уђе у зону уништења, и тражио одобрење од оперативног центра да извршимо дејство. Имали смо два система за праћење, осматрачки и нишански радар, опасно је да овај други радар буде предуго укључен јер привлачи противрадарске ракете, гледали смо да њиме што мање зрачимо. Када се све поклопило, једноставно, испалио сам ракету.
Када је реч о “невидљивом авиону”, Дани каже да је то сјајан трик, јер њега сви зову невидљиви, а он то уствари и није. Ознака стелт значи “авион мање радарске уочљивости”, а то је ракетачима тада открио један колега који говори енглески.
Пуковник истиче да са Дејлом Зелком, америчким пилотом који је управљао авионом Ф-117А, још увек има контакт. С њим се чуо и пре неколико дана: Рекао му је да му је жао што је учествовао у бомбардовању Србије и да су преварени.
Били су уверени да су долазили из хуманитарних разлога да поправе стање. Да је знао праву истину, не би у томе учествовао
Наш “први сусрет” био је када су се ракета и авион сударили. “Други сусрет” као и назив истоименог документарног филма, прошао је веома емотивно, Зелко је добар човек и, ето, из ратне приче и сукобљених страна, нас двојица смо се спријатељили.
И онда схватим да, ако је он мање уочљив, то значи да је видљив! На крају смо дошли до сазнања да тај авион уопште није био невидљив, видели смо га, и оборили, поносно прича Дани.
Пре борбеног лета Ф-117А, прецизно се утврђују локације радара и уносе се у компјутер који се зове “Елвира, господарица ноћи”, а он потом одређује маршруту лета. О томе како су Срби успели да надмудре “Елвиру” писао је њујоршки лист ”Њузвик” у јулу 1999. године.
Три ноћи пре судбоносног лета Ф-117А, авиони “стелт” летели су практично истом маршрутом. Срби су сваки дан померали радаре, а укључивали их само накратко, тек колико је потребно да се сниме маршруте авиона који долазе, али не довољно да би их открио авион НАТО-а за детектовање, писао је њујоршки лист и навео да је четврте ноћи, док је Ф-117А бацао бомбе на циљ недалеко од Београда, отвор за избацивање пројектила на авиону на српским радарима почео да шљашти, тако да су припадници ПВО Војске Југославије брзо испалили ракете и погодили циљ.
Ф-117А “ноћни соко” репутацију је стекао борбеним летовима над Ираком у Заливском рату 1991, када је, према објављеним подацима, 1.270 пута непримећен пролетео ирачким небом, у 39 борбених мисија.
М. Бозокин