Обележен Светски дан борбе против туберкулозе
Број оболелих од туберкулозе у Војводини мањи је од десет одсто, подаци су Министарства здравља Републике Србије, које је, у сарадњи с Институтом за плућне болести Војводине спровело десетогодишњи пројекат и смањило тај број три пута.
Светски дан борбе против туберкулозе обележен је данас у Народној кухињи у Футошкој 14 и Клубу пензионера „Олга Петров” (Футошка 67), у сарадњи Црвеног крста Новог Сада, Института за плућне болести Војводине и Службе патронаже Дома здравља „Нови Сад”.
Том приликом, корисницима тих услуга подељени су флајери о туберкулози, измерен им је притисак и сви су се могли информисати о болести од присутних лекара.
– Циљ Црвеног крста Новог Сада је да едукује припаднике маргинализованих група да што боље препознају и најмању сумњу на туберкулозу, да подигне свест људи у заједници о разумевању и неосуђивању оболелих да би их упутили на преглед у установе здравствене заштите, где ће бити одређена дијагностика и, по потреби, лечење – казала је стручна сарадница за социјалну и здравствену делатност градске организације Црвеног крста Ивана Богојевић. – Такође, циљ је да се сви људи из првог круга контакта оболелог, као што су рођаци и пријатељи, мотивишу да оду на преглед у надлежну здравствену установу, ради правовременог прекидања евентуалног ланца ширења болести.
Иако се оболели лече од туберкулозе, не значи да се бацил неће реактивирати. Та болест преноси се ваздухом, али је потребно провести дужи период поред оболеле особе.
– Најчешћи симптоми туберкулозе су кашаљ који траје дуже од уобичајеног, ноћно презнојавање, губитак телесне масе, температура – указује др Невена Савић с Института за плућне болести Војводине. – Болест се може поново јавити код оних који су социјално угрожени, имају слабији имунитет, лошије се хране, изложени су лошим временским условима... Нама је циљ да на време откријемо симптоме да бисмо на време излечили људе.
Л. Радловачки