Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

У Хрватској се не стишава незадовољство због забране Блајбурга 

14.03.2019. 15:20 15:21
Пише:
Фото: Youtube Printscreen

ЗАГРЕБ: У Хрватској се не стишава незадовољство одлуком Католичке цркве у Корушкој да ове године забрани комеморацију палим усташама на Лојбушком пољу, крај Блајбурга, и док бискуп Енгелберт Гугенбергер тврди да ништа не може да промени његову одлуку, председник парламента Гордан Јандроковић тврди да ће комеморација бити одржана и да ће сабор бити покровитељ. 

Поводом забране одржавања комеморације у Блајбургу, планиране за 18. мај ове године, огласило је хрватско Министарство спољних и европских послова саопштењем за аустријске медије у којем изражавају дубоко жаљење због перцепције догађаја у аустријској јавности која у окупљању на Блајбуршком пољу види „фашистичку забаву“, „највеће окупљање неонациста у ЕУ“, „скуп екстремне деснице“ или „скуп усташа“.



Замерајући на таквом тумачењу комеморације у аустријским медијима из МВЕП кажу да је могућност одржавања оваквог скупа у Аустрији сматрано "помаком у смислу демократског развоја и као таквог га поштовали".



"Блајбуршко поље за Хрвате представља симбол масакра и мучења и симбол повреде људских права. Стога смо згранути приговором да се на Блајбургу слави фашизам, што ствара погрешну представу о Хрватској и Хрватима. Погрешној слици о Хрватској доприносе и приговори да комеморација на Блајбуршком пољу, на којој учествује велики број верника, штети угледу Цркве и како се ту ради о ''политичкој инструментализацији'' и делу ''политичко-националног ритуала''", наводи се у саопштењу тог ресора.



Супродстављајући се томе, из МВЕП су апеловали на медије да се, како кажу, дистанцирају од "једностраног и неодрживог окривљавања, што је не само у интересу Хрвата у Хрватској већ и Хрвата који живе у Аустрији".



С друге стране, бискуп Католичке цркве у Корушкој објашњава да је одлука о забрани донета и да засигурно нико неће моћи д је поништи.



Да забрана није донета, Гугенбергер каже за хрватске медије да би бискупији у том случају пребацили да не држе дистанцу од фашизма.



Истиче да су догађаји на Блајбуршком пољу последњих година били све више прожети политичким манифестацијама.



Евентуално издавање дозволе, каже Гугенбергер, значило би да Католичка црква у Корушкој инструменталицује једну мису у политичке сврхе и, како каже, недостатак дистанце према фашистичком светоназору.



Гугенбергер је то рекао за Јутарњи лист, а на питање зашто је забрана дошла баш ове године, он је рекао да је анализа прошлогодишњег догађаја показала да је та манифестација политички инструментализована и тиме, како је рекао, штети угледу Католичке цркве.



Гугенбергер је, иначе, управитељ корушке бискупије Гурк Клагенфурт, који је прошле седмице хрватским бискупима упутио писмо којим им јасно забрањује слављење мисе приликом комеморације на Блајбуршком пољу.



Прецизирао је и да засад не постоји никаква шанса да Бискупија којом управља промени своју одлуку у вези са мисом у Блајбургу.



Он је рекао да је ових дана разговарано са представницима хрватске и аустријске бискупске конференције и да су том приликом разматране и друге могућности задржавања сећања на жртве. 



Хрватска бискупска конференција се, каже, сложила да ће размотрити и друге могућности.



"Нажалост, Католичка црква у Корушкој више није могла да подржава такав начин сећања на жртве јер су догађања на Блајбуршком пољу последњих година била све више прожета политичким манифестацијама", рекао је Guggеnbеrgеr за Јутарњи, који подсећа да су из његове бискупије још раније поручили да су непријатно изненађени тоном реакције хрватских бискупа на одлуку о забрани.



Упитан да ли је било политичких притисака за доношење такве одлуке, бискуп је само одмахнуо руком и додао:



"Католичка црква Корушке гарантује да за овакву одлуку није постојао никакав политички утицај".



И док Хрватска бискупска конференција, као и организатори и покровитељи, тврде да су усташки и нацистички симболи посљедњих година у Блајбургу реткост, градоначелник тог града Штефан Височник каже да је имиџ Блајбурга у светској јавности нарушен баш због комеморације.



„Ми овде имамо проблем да, када у Гоогле упишете Блајбург, на првој страници изађе да је то место сусрета нациста. То није добро за нас и за нашу промоцију. Ми имамо пријатеље у Хрватској, имамо братску општину Ловран, ми смо доле, они су ту. Немамо ништа против мисе за умрле и пале, само не могу долазити неонацисти из целе Европе. А ту је проблем што организатор не може то да забрани", јасан је Височник.



Први човек хрватског парламента Гордан Јандроковић, пак, да ће та институција бити покровитељ комеморације у мају и да нема дилеме да ће она бити одржана.



Пензионисани бискуп Миле Боговић, међуитм, сматра да би та, како каже, лоша одлука Цркве у Коруској, могла да буде "добра прилика за Хрватску".



Могли бисмо, каже, да се ослободимо неугодних усовљавањима и да наш народ прихвати неко боље решење, односно да се комеморација из Блајбурга премести у Цркву хрватских мученика у Удбини. 

Пише:
Пошаљите коментар