ПКС: Решено питање опстанка 14 фабрика стиропора
БЕОГРАД: Домаћи произвођачи стиропора, захваљујући успешној иницијативи Привредне коморе Србије (ПКС), могу да рачунају на већу производњу тог термоизолационог материјала и проширење капацитета, чиме је решено питање опстанка 14 домаћих фабрика стиропора.
На иницијативу Групације произвођача хидро и термоизолационих материјала ПКС, измењен је Правилник о техничким захтевима безбедности од пожара спољних зидова зграда, из 2017. године.
Домаћа регулатива усклађена је са регулативом Европске уније и праксом земаља у окружењу, што произвођачима отвара врата за већи пласман стиропора у топлотно изолационим системима на фасадама објеката, наводи се у саопштењу ПКС.
Драган Стевановић, секретар Удружења за хемијску, гумарску и индустрију неметала Привредне коморе Србије каже да је на овај начин, после годину и по активних напора да се измене подзаконска акта, решено велико питање опстанка 14 фабрика стиропора у Србији.
Досадашњи Правилник у великој мери ограничавао је коришћење стиропора и готово у потпуности елиминисао његову примену на фасадама.
Чланови Групације наводе да је, поред проширења примене стиропора, један од приоритета у новом Правилнику била противпожарна заштита. Прикупљени су примери добре праксе земаља окружења и Европске уније и размотрени у сарадњи са Сектором за ванредне ситуације Министарства унутрашњих послова.
Домаћи Правилник, са аспекта противпожарне заштите у грађевинарству, строжи је у односу на праксу у Европској унији и јасно одређује употребу стиропора као изолационог материјала.
Милан Тасић, председник Групације произвођача термо и хидро изолационих материјала ПКС, власник и директор "Фиме“, истиче да су у протеклој години произвођачи стиропора имали пад од 30 одсто пласмана на тржишту овог грађевинског материјала, због prеthodnog Правилника који је усвојен без консултација са Групацијом.
То је довело и до отежаног снабдевања термоизолационим материјалима на тржишту Србије.
За пуни ефекат новог Правилника потребне су две до три године да би се материјал вратио у пројекте и наруџбине почеле поново да расту, сматра Тасић.
Владимир Ћујић, потпредседник Групације и директор маркетинга "Аустротерма Србија“ каже да је највећи бенефит за произвођаче коју је донео измењени Правилник што се стиропор као компонента композитно фасадног термоизолационог система може се примењивати и на вишим објектима него до сада и што су описи категорија зграда измењени тако да ће и по том основу стиропор имати ширу примену.
"ПКС нам је била огромна подршка у овоме, задовољни смо ауторитетом који има у заступању интереса привредника у оквиру наше Групације“, истакао је Ћујић.