Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Геометар из Зрењанина Пал Даниел XII одржава стару јерменску лозу

10.03.2019. 08:48 08:55
Пише:
Фото: Пал Даниел XII Фото: приватна архива

Како се живи у 21. веку када ти је пуно име и презиме Пал Даниел XII? Односно, када си дванаести потомак угледне племићке породице? Питали смо то Зрењанинца Пала Даниела XII.

– То је лепо, али и обавезујуће – прича Пал Даниел. – Ја сам о својим угледним прецима слушао у породици, од оца и баке, а трудим се да ненаметљиво и постепено историју породице пренесем својој деци.

А историја породице Даниел протеже се неколико векова уназад. Ова фамилија, иначе, јерменског је порекла. Неки давни, давни прапредак, као и велики део јерменског народа, кренуо је, склањањући се из нехришћанског окружења, са обронака Арарата у неки бољи и безбеднији свет. Преко Кавказа, Крима и Молдавије, стигли су до Ердеља, у то време у Угарској кнежевини, која тражи спас код Хабсбурговаца од Османлија.

Даниелови се насељавају у градић Ержебетварош, потом Самошујвар. Касније, овај градић променио је име у Герла, под којим и данас постоји у Ердељу. Под изворним презименом Хенганос, у овом градићу насељавају се породице три брата – Тодора, Јеремија и Павла. За четири века сеоба, изворно презиме Хенганос трансформисало се у Даниел. Тодор је, наиме, био судија, а Даниел на арамејском значи – бог ми суди.

Угарске власти нове досељенике, који су вредни, образовани, вешти трговци и занатлије, радо прихвата. У нову домовину тадашњи Хенганоси, односно Даниели, стижу већ са јерменском племићком титулом коју им потврђује и Карло ВИ, 3. јула 1725. године, племићким писмом, повељом и грбом. Породица трпи лагану асимилацију, коју диктирају бољи услови за пословање. На породичном стаблу, први се спомиње Даниел Пал ИВ.

За нашу причу најзанимљивији је Даниел Пал ВИИ, рођен у Араду, који се сматра оснивачем торонталске гране Даниелових. По струци је правник, адвокат, угледни државни чиновник и судија у срезу у Пландишту, народни посланик у угарском парламенту, учесник у Мађарској буржоаској револуцији 1848. године.

Пал Даниел ВИИ, након слома револуције, купује пољопривредно земљиште на подручју Леца и на купљеном земљишту гради пољски дворац у ком ће живети са супругом и четири сина. Врло брзо породица стиче завидан иметак. Супруга Пала ВИИ, Ема Ђерћанфи, такође је из угледне, богате јерменске породице која је изградила, а потом преуредила зграду у позориште у Великом Бечкереку. Синови одлазе на школовање, а Пал VII купује имање у Старом Лецу на ком зида Велики каштел.

Сва браћа Даниел врло су успешна, а Пал VIII у Старом Лецу гради парни млин, увећава посед за 2.700 јутара. Након њега следи Даниел Пал IX, факултетски образован, угледни велепоседник, економиста и доктор права, политички активан као дугогодишњи посланик Народне скупштине у Пешти и велики жупан Тамишке жупаније.

Даниел Пал X такође је завршио два факултета и био је последњи власник Великог каштела у Старом Лецу. Каштел су нове власти национализовале 1946. године, а Пала Даниела и његову породицу иселиле. Пал Даниел XI завршио је Вишу економско – поштанску школу у Загребу и радни век провео је у зрењанинској пошти.

Пал Даниел XII једини је мушки потомак породице Даниел. По струци је геометар, и са супругом и млађом кћерком живи и ради у Зрењанину. У процесу реституције, Пал Даниел, јунак наше приче, добиће један део одузете имовине свог деде, односно својих предака који су вековима марљиво радили, увећавали породични иметак, градили културна добра, доносили напредне идеје и технолошке иновације. Ипак, од своје породице, која је некад давно кренула из светог града Ани, града хиљаду и једног храма, Пал Даниел XII добио је нешто још важније. Оно што га води у животу и што преноси својој деци: „Бити племенит, хуман, радити на себи и “љубити ближњег свог”!

Жељко Балабан

 

 

 

 

 

 

Пише:
Пошаљите коментар
 Са „Дневниковим“ репортером дуж „заборављене“ пруге Петроварадин – Беочин

 Са „Дневниковим“ репортером дуж „заборављене“ пруге Петроварадин – Беочин

17.02.2019. 16:38 18:44
У Зрењанинској гимназији „Отворена врата“ за будуће ђаке

У Зрењанинској гимназији „Отворена врата“ за будуће ђаке

08.03.2019. 23:06 23:08
Њилаш: Успешна сарадња са Градом Зрењанином ће бити настављена

Њилаш: Успешна сарадња са Градом Зрењанином ће бити настављена

05.03.2019. 18:02 18:06