Твоја реч, Радован Лаћарак (20): „ИТ магазин” је прозор у свет технологије
Чим је дошао у прилику да се до’вати интернета, Радован Раша Лаћарак (20) из Силбаша, још у седмом основне, покренуо је сајт „Магазин”, који му је омогућио да се повеже са светом.
Неколико година касније, тај портал је прерастао у специјализовани медиј „ИТ магазин” који данас окупља петоро младих људи, а у потрази је и за новим волонтерима. Раша је, иначе, студент друге године новинарства на Филозофском факултету у Новом Саду, те се слободно може рећи да је у медијима одмалена.
„Чим си другачији у мањим селима, немаш никога“, каже Радован. „Онда сам направио овај сајт да имам неког свог пријатеља. Преко њега сам упознавао људе из других места и земаља, и тако сам стварао контакте.“
Какав је то био сајт?
„То је био информативни сајт, на њему је било свега: од политике и културе, преко музике и слично... Било је ауторских текстова и преузетих из других медија. Касније сам видео да могу да се базирам на нешто што сам тад изучавао у средњој школи, а то су телекомуникације. Одлучио сам да се бавим само технологијом, и ту су ме подржали професори из средње школе и помагали су ми. Од тада је промењен цео концепт.“
Да ли се сајт одувек исто звао или је и он променио име?
„У почетку се звао само „Магазин”, а кад сам променио концепт, додао сам „ИТ”. Мењали смо логотип неколико пута, али је назив исти.
Колико имаш чланова који раде на сајту?
„За сад нас је петоро. То су људи који пишу и одржавају сам сајт да би све функционисало. Има студената журналистике, а неки су већ завршили факултете. Ми и даље тражимо људе који би хтели да волонтирају код нас.“
Ко вам је циљна група?
„Усмерени смо на српско тржиште, а у последње време имамо доста читалаца из дијаспоре.“
Шта су вам главне теме?
„То су текстови који прате развој ИТ сцене код нас и у иностранству. Код нас ИТ каска за светом, тако да се фокусирамо на то шта друштвене мреже избацују од новина.“
Онда можемо да кажемо да је та врста магазина пун погодак у нашем друштву...?
„Тако је. Анализирамо последице и бенефите које доноси технологија.“
Колико „ИТ магазин” званично постоји?
„Запарво, он званично још не постоји јер га нисмо регистровали као медиј. Ове године га региструјем, једноставно, нисам до сад изучавао право и нисам знао шта ми све треба за то.“
Колико си задовољан статистиком прегледа?
„Статистика је сасвим солидна за медиј који је, да кажемо, локални. Ми не избацујемо 200 објава у току дана, већ имамо по две, а гледамо да оне погоде нашу циљну групу. Лепо смо прихваћени и кад је реч о компанијама с којима сарађујемо, али и другим медијима, с којима имамо лепу међусобну сарадњу.“
А шта Раша воли да ради у слободно време кад се не бави „ИТ магазином” и студијама?
„Рецимо, волим да анализирам природу и да је сликам. То ми је постало хоби пре две године.“
Да ли је то баланс између технологије и уметности?
„Да, то ми пружа прилику да изађем напоље, да не гледам стално у рачунар. Сликам мобилним телефоном природу и гледам да слику у фото-шопу направим онако како бих ја предвидео ће изгледати у будућности.“
Значи, како год да окренеш, увек се враћаш компјутеру и монитору?
„Да, нажалост.“
Л. Радловачки