Телефоном до бранилаца по службеној дужности
У Адвокатској комори Србије прошле недеље почео је да ради кол центар за постављење браниоца по службеној дужности.
Адвокати по службеној дужности додељују се онима који су осумњичени за тешка кривична дела за која је по закону обавезна одбрана, а немају новца да ангажују изабраног браниоца. Трошкове њиховог рада финансира држава.
Кол центар Адвокатске коморе Србије ради 24 сата свих дана у години. Именовања бранилаца по службеној дужности користе селедећи појмови: „позивалац“ – орган који именује браниоца по служебној дужности: за надлежни суд се јавља председник суда, за јавно тужилаштво – поступајући јавни тужилац/заменик јавног тужиоца, за МУП – поступајући полицијски службеник) „оператер“ – агент (ангажовано лице) у кол центру „бранилац по службеној дужности“ – адвокат који је именован у прописаној процедури „апликација“ – компјутерски програм – софтверско решење - систем.
Према процедури, овлашћено лице надлежног органа позива телефон оператеру (агенту) који се јавља с поруком „Добили сте Кол центар Адвокатске коморе Србије за додељивање бранилаца по службеној дужности, моје име је...“ Затим саопштава следеће податке: назив позиваоца (органа – суд, јавно тужилаштво, организациона јединица МУП-а), име овлашћеног лица (председника суда, поступајућег јавног тужиоца/заменика јавног тужиоца, поступајућег полицијског службеника), број предмета за који се тражи бранилац по службеној дужности и потребно време доласка браниоца.
Позивалац остаје у телефонској вези с оператером све до добијања имена браниоца по службеној дужности посредством апликације и кол центра.
Оператер добијене податке уноси у апликацију, осим података о потребном времену доласка и систем аутоматски позива првог наредног адвоката на листи бранилаца по службеној дужности која се односи на територијалну надлежност органа позиваоц.
Телефон звони 18 пута
Број телефона Кол центра Адвокатске коморе Србије за додељивање бранилаца по службеној дужности је 011/4022030.
Апликација – систем позив адвокату упућује два пута (оба пута телефон звони девет пута). Уколико се након другог циклуса позивања позвани адвокат не јави, апликација -систем аутоматски позива наредног адвоката на одговарајућој листи бранилаца по службеној дужности.
Када оператер успостави везу с адвокатом саопштава му податке који су унети у апликацију (назив органа, име овлашћеног лица – поступајућег лица, број предмета) и информацију о очекиваном времену јављања. Оператер не саопштава име осумњиченог/окривљеног лица нити кривично дело које се ставља на терет.
Уколико адвокат не прихвати одбрану по службеној дужности, оператер у апликацију уноси „не прихвата“ и наводи кратак разлог не прихватања одбране по службеној дужности.
Уколико адвокат прихвати одбрану по службеној дужности, приликом прихвата адвокат даје потврђено време доласка, након чега оператер саопштава позиваоцу: име и презиме адвоката, потврђено време доласка (ако је време доласка адвоката потврђено и од стране позиваоца) и даје контакт телефон адвоката, Након потврде – прихватања одбране по службеној дужности оператер од позиваоца узима контакт телефон и саопштава га ангажованом адвокату са потврђеним временом доласка и у апликацију уноси „прихваћено“. Сви телефонски разговори се снимају.
На бази података унетих у апликацију могуће је претраживање података и сачињавање статистичких извештаја по адвокату, органу који је именовао браниоца по службеној дужности, као и добијање података о свим именовањима/постављењима бранилаца по службеној дужности на дневном/месечном/годишњем нивоу.
Упите везане за претраживање података у апликацији кол центра и статистичке податке могу да постављају адвокати, адвокатске коморе, надлежни органи (суд, јавно тужилаштво, МУП) путем слања мејла на адресу Адокатске коморе.
- Први прави ефекти рада кол-центра биће видљиви за месец дана - рекао је председник Адвокатске коморе Београда Југослав Тинтор.
Уколико се адвокат не јавља на телефон, софтвер бира следећег са листе, а на њој су сви браниоци који сматрају да могу да пруже делотворну правну заштиту осумњиченима за кривична дела, како класичног тако и организованог криминала. У Београду је на тој листи више од 2.000 адвоката. Тако полиција и тужилаштво неће више моћи да ангажују адвокате „преко везе”. Софтвер бележи сваки позив и евидентира да ли се позвани адвокат јавио и да ли је одбио да буде бранилац по службеној дужности у конкретном случају.
- Одређивање бранилаца преко кол-центра на овај начин се преноси са представника кривичног гоњења на адвокатуру, као самосталну и независну професију - наглашава председник АКБ.
М. Бозокин
Д. Николић