Јутјуб стартовао пре 14 година са "животињама које имају дугачке носеве"
Прошло је нешто више од четрнаест година од 15. фебруара 2005, када је основан Јутјуб, једна од најпопуларнијих модерних интернет платформи.
Јутјуб су покренули Чед Харли, Стив Чен и Џавед Карим, тројица бивших запослених Пејпала, и то новцем из сопственог џепа. Један од првих видеа на њиховом новом сајту био је снимак од двадесетак секунди на ком Џавед Карим, тада још готово клинац, стоји испред одељка са слоновима у зоолошком врту и збуњено у камеру говори како они „имају дугачке носеве“.
Идеја оснивача била је да се направи платформа за “прави реалити тв”, онај који би приказивао исечке из обичног живота, и поетику пролазне свакодневице.
Крајем те 2005, када је сајт био стар тек неколико месеци, један од оснивача поносно је изјавио да његови корисници месечно одгледају садржаја колико има једна видеотека из (тада познатог) ланца Блокбастера. Данас се на Јутјуб сваког минута окачи око 300 сати садржаја, а Блобастерових видеотека се једва ко сећа у Америци. Већ 2006. фирму је откупио Гугл за 1.65 милијарди долара у деоницама.
Данас је тешко замислити да је колаборативна индустрија забаве која чини садашњи Јутјуб почела као релативно скромна платформа замишљена првенствено за дељење приватних видеа са породицом и пријатељима. Заправо, многи сценарији који су се одиграли на овој мрежи чине се солидно невероватни –певач Џастин Бибер који данас зарађује милионе и живи као цар предводећи култ полуделих тинејЏерки, вероватно никад не би постао планетарна поп звезда да није ове платформе.
Када је у јануару 2007 мајка Џастина Бибера окачила мутан видео свог тада дванастогодишњег сина како пева на локалном такмичењу у Онтарију на ком је освојио треће место, тешко да је могла да претпостави да ће тај снимак намењен породици више од десет година касније имати тек нешто мало мање од десет милиона прегледа на Јутјубу, нити да ће, пошто га је случајно видео ловац на таленте, лансирати Биберову каријеру до незамисливих висина.
ПОГЛЕДАЈТЕ ПРВИ ВИДЕО НА ЈУТЈУБУ
На страну поп музичари и друге звезде, Јутјуб је неочекивано добар извор за занимљиве емисије о култури, омогућујући сиромашној и талентованој студентарији да живи од уметничке критике, путописцима да зарађују од занимљивих прича и савета, и доносећи славу људима са бизарним и оригиналним каналима (Аустралијанац који живи као пећински човек, момци који разбијају ствари у слоњ мотиону итд). Али слава коју је овај сајт доносио није увек била жељена, и вирални (популарни) видеи могу исто тако лако да људима униште живот или каријеру.
Једна од прича када је Јутјуб неком потпуно упропастио живот има за главног јунака човека који није нимало недужан, али је одговор јавности био шокантно суров. Адам Смит је радио као један од шефова у фирми у Аризони за плату од 200.000 долара годишње, када је на једној паузи за ручак из неког сулудог разлога одлучио да сними видео у ком држи придику службеници у ресторану брзе хране зато што је политика њене компанија неморална.
Девојка, која је радила за плату бар пет-шест пута мању од његове, трудила се да буде што љубазнија иако јој је Смит упорно држао буквицу за нешто што није одговорна, изигравајући неподношљиво самозадовољног ратника за социјалну правду док га је она молила да престане да је снима. Смит је видео одмах окачио на интернет, и заборавио на целу ствар. Када се вратио у канцеларију, секретарица га је унезверено питала шта је то, забога, урадио.
Снимак на ком Смит досађује љубазној радници постао је невероватно виралан и виновник је истог дана отпуштен. Пошто нико ни годинама касније није хтео да га запосли, његова породица је изгубила и кућу у којој су живели, па се и данас ослања на социјалну помоћ.
Настасја Писарев
Ово су 20 најстаријих видео записа на Јутјубу: