Какве послове нуде омладинске и студентске задруге
У новосадским студентским задругама сатнице су повећане почетком 2019. године, па се за један сат може зарадити од 160 до 300 динара
У зависности од тежине одабраног смера, факултетских обавеза, финансијске ситуације и слободног времена, студенти се пријављују за разноразне послове који им доносе, како зараду, тако и искуство. Услови новосадских омладинских и студентских задруга се не разликују много, а подразумевају да њихови чланови буду млади између 15 и 30 година, док се у искључиво студентским задругама граница година смањује на 26 јер чланови морају да имају статус ученика или студента. Ученици такође могу радити уз сагласност родитеља.
Начини учлањења у задруге су разни и често се то може учинити и онлајн, а студенти с којима смо разговарали кажу да процес добијања послова преко таквих задруга није компликован, али да често зна дуго да траје. У понудама задруга таквог типа свакодневно се нуде послови попут попуњавања рафова, испомоћи у шанку, чишћења одређених просторија, контроле квалитета производа, дељења летака, рада у магацину и многих других. Директорка Омладинске задруге „Прави победник” Валентина Крстић Будимировић истиче да млади желе да раде, али да траже флексибилно радно време.
„У нашој задрузи најтраженији послови су попуњавање рафова, као и дељење летака када је лепо време“, рекла је она. „Најмање се траже послови који од студента захтевају да путује, као и они који трају дуго, али све зависи од договора студента и послодавца. Све је већи број оних који желе да раде за веће сатнице, а ученици су се посебно активирали, тражећи послове на све стране, иако је приметно да послодавци и даље више примају студенте.“
Како сазнајемо од новосадских студентских задруга, сатнице су повећане почетком 2019. године, што не важи за све послодавце па се тако на одређеним позицијама за један сат може зарадити од 160 до 300 динара, у зависности од тежине послова. Да је могуће ускладити послове таквог типа и факултетске обавезе потврђује једна од студенткиња Бојана Аврамовић, која је добила посао преко омладинске
задруге у новом тржном центру „Променада” у радњи „Берсхка”. Њен посао подразумева слагање робе у магацину, рад на кабинама, као и штампање и лепљење етикета.
„Нисам у потпуности задовољна радом задруге у којој сам пријављена јер, осим чланарине, узимају и велику провизију“, каже Бојана. „Радно време ми је поприлично флексибилно, али нисам задовољна сатницом, а самим тим ни зарадом. Задруга је неажурна и не могу да их добијем ни на један од бројева телефона, али добра страна је то што могу да радим и зарађујем и као студент.“
Искуства студената, као и студентских задруга, различита су па тако из Омладинске задруге „Слога” истичу да је понуда послова слаба, па самим тим и заинтересованост студената који, како кажу, не желе да раде викендом. Они наводе да послодавци захтевају од студената да раде много више него што њима то време и факултетске обавезе дозвољавају. Чланарина у тој задрузи је 300 динара годишње, док се плаћање обавља након прве плате.
К. Ивковић Ивандекић