Да их не Окрзну: У Србији закон заживео после 15 година кампање
НОВИ САД: Након 15 година кампање “Да их не Окрзну”, Србија је од 1. јануара ове године забранила убијање животиња ради производње крзна.
У оквиру Закона о добробити животиња, ступила је на снагу одредба којом се забрањује “држање, репродукција, увоз, извоз и лишавање живота животиње искључиво ради производње крзна и коже”. Ова забрана прописана је још пре десет година, међутим тек сада је ступила на снагу, како би они који се баве овом делатношћу могли да ускладе посао са законом.
Према речима директора Орке Елвира Буразеровића кампања за забрану гајења и убијања животиња ради производње крзна “Да их не Окрзну” је њихова најдужа кампања.
Дугујемо велику захвалност волонтерима, медијима и јавности; хиљадама људи који су током свих ових година веровали да наша земља треба да буде чисте еколошке пољопривредне производње, земља која афирмише еколошки и етички прихватљиве делатности, насупрот крзнарској индустрији, каже Буразеровић.
Кампања је покренута 2003. године и интензивно је вођења до 2009. године, када је усвојен Закон о добробити животиња, који је ступио на снагу тек ове године. Кампања је покренута јер је индустријско гајење крзнашица немогуће спроводити на хуман начин, а опасне хемикалије, као и лешеви животиња трајно утичу на загађење животне средине. За један квадратни метар бунде страда чак 100 чинчила, због тога су забранили узгој животиња ради производње крзна у Великој Британији, Аустрији, Словенији, Македонији, Хрватској, Луксембургу, Чешкој, док је у Белгији, Холандији, Норвешкој и БиХ усвојена забрана која ће ступити на снагу у наредних неколико година.
Немачка је пре две године усвојила строга правила у вези с гајењем крзнашица, те се очекује да ће за три године ова индустрија у потпуности угасити. Исти је случај у Швајцарској, Шведској, Данској и Шпанији.
Тренутно се забрана гајења и убијања животиња ради производње крзна разматра у Пољској, Ирској, Литванији и Естонији, а подсетимо да су многобројне модне куће такође избациле крзно из употребе.
М. Стакић