Бионичке протезе будућности очитавају мишићне сигнале
Научници и инжењери Националног истраживачког нуклеарног универзитета МИФИ разрадили су уређај „Мио интерфејс“ који може да очитава електричну активност мишића и прерађује је у сигнале.
Планира се коришћење уређаја за израду тренажера за рехабилитацију, паметне одеће за спортисте са функцијом очитавања ЕКГ и других показатеља, система управљања бионичком протезом руке, те за даљинско управљање смартфоном и системом „паметна кућа“.
„Мио интерфејс“ је пројекат хумано-машинског интерфејса који бележи електричну активност мишића руке, препознаје гестове и прерађује их у команде за уређаје, изјавио је магистар Високе школе инжењеринга НИНУ МИФИ Булат Ајтбајев.
„Мио“ у преводу са грчког значи „мишић“. Електроде бележе електромиографске сигнале мишића, а онда интерфејс помоћу посебних алгоритама препознаје моделе покрета и прерађује их у команде за технику, објашњава Ајтбајев за „РИА Новости“.
Стручњаци раде на пројекту од 2015. године. „Мио интерфејс“ је добио грант од Фонда за подршку иновацијама „Старт 1“ у износу од два милиона рубаља. Та средства су издвојена за монтажу лабораторијског прототипа, који може да препозна до осам гестова корисника.
Године 2017. пројекат је победио у онлајн програму „Предакцелератор генерација С“ и освојио прво место у номинацији „Иновације у бизнису“ конкурса „Иновациона радио-електроника“. Ове године је добио кинеско-руску награду за индустријске иновације.
Учесници пројекта су недавно направили нову, аутономну верзију уређаја у облику наруквице, са модулима напајања и блутутом, а који садржи инерцијални модул, и то жироскоп и акцелерометре.
„Предност нашег изума, у поређењу са сличним уређајима, јесте у високој тачности и малој задршци у препознавању, те у могућности коришћења доста широког спектра различитих алгоритама за препознавање“, навео је Булат Ајтбајев.
Изумитељи уређаја планирају да од лабораторијског прототипа направе систем управљања бионичком протезом руке и надоградњу за систем праћења покрета у виртуелној и надограђеној реалности, објављује Спутњик.
Такође су успели да савладају проблем, код којег алгоритми за препознавање престају да функционишу након скидања и поновног стављања електрода. То омогућава да се смањи време za prеthodnе поставке. У плану је регистрација интелектуалне својине и проналазак индустријских партнера за реализацију пројекта.
Уређај НИНУ МИФИ такође може да се користи за израду тренажера за рехабилитацију након можданог удара и других траума, које изазивају привремену парализу пацијента, паметне одеће за спортисте са функцијом очитавања ЕКГ, ЕМГ и других показатеља, те као уређај за даљинско управљање техничким уређајима: смартфоном и системом „паметна кућа“.