Зрењанин обележио празник града и стогодишњицу ослобођења
Празник града Зрењанина, 17. новембар, ове године посебно свечано се обележава, низом манифестација којима се слави стогодишњица ослобођења града.
На централном градском тргу уприличена је свечаност поводом стогодишњице ослобођења града у Првом светском рату и прослава Празника града, која је протекла уз учешће припадника Команде за развој Банатске бригаде и репрезентативног оркестра Гарде Војске Србије. На тргу су били изложени и наоружање и опрема Војске Србије.
- Поштовани суграђани, у име Града Зрењанина и своје лично име честитам вам Празник града и историјски јубилеј, стоту годишњицу од ослобађања у Првом светском рату. Пре тачно једног века, са овог истог места објављено је грађанима тадашњег Великог Бечкерека, потоњег Петровграда а данашњег Зрењанина, да је завршен Први светски рат, и да су се на овим просторима догодиле крупне, епохалне и далекосежне промене и да је власт предата ослободиоцима и српским властима.
Престала је да постоји Аустроугарска монархија, и од тог дана јасном вољом и жељом народа Војводина је присаједињена матици, Краљевини Србији, о чему су сањале генерације. Обављено је то часно и војнички, без проливене крви, а заштиту су имали сви народи који овде живе и то је нешто чиме се поносимо – нагласио је у говору на свечаности градоначелник Зрењанина Чедомир Јањић, обраћајући се окупљенима са балкона Градске куће.
Као што су то давног 17. новембра 1918. године учинили и председник Српског народног већа др Славко Жупански и пуковник Драгутин Ристић – Бригадир, њихове говоре у целости су, стојећи на балкону Градске куће, интерпретирали глумци Милан Кочаловић, као Жупански, и Првослав Заковски, као пуковник Ристић.
Окупљенима се обратио и пуковник Никола Дејановић, командант зрењанинског гарнизона, који је Зрењанинцима честитао празник и јубилеј. О догађајима који су prеthodili 17. новембру 1918. године и о Дану ослобођења беседио је историчар Слободан Милин, а о томе шта су о величанственој српској војсци говорили и писали оновремени пријатељи и непријатељи Србије, подсетили су нас глумци Јовица Јашин и Милан Кочаловић. У програму су учествовали и оперски певач Никола Баста, као и КУД „Пионир“ из Зрењанина.
Градоначелник Чедомир Јањић са сарадницима, начелница Среднобанатског управног округа Снежана Вучуревић, као и представници бројних организација, удружења и странака, положили су венце на споменик краљу Петру Првом Карађорђевићу – Ослободиоцу, а помен ослободиоцима служили су свештеници Српске православне цркве, епархије Банатске.
Венци су у преподневним сатима положени и на спомен – обележје учесницима Првог светског рата на Граднуличком православном гробљу, затим на спомен - плочу ослободиоцу града, бригадном пуковнику Драгутину Ј. Ристићу, у улици која носи његово име, као и на спомен – обележје Војводи Петру Бојовићу, у истоименој улици. У порти храма Успења Пресвете Богородице венци су положени на спомен плочу српским добровољцима - учесницима Првог светског рата.
Жељко Балабан