У Ковину обележена стогодишњица од Великог рата
КОВИН: На Војничком гробљу у Ковину обележена је стогодишњица ослобођења у Првом светском рату и одржан помен српским и аустроугарским војницима, као и интернирцима, страдалим на овом подручју током Великог рата и сахрањеним на истом гробљу.
Председница Општине Ковин Сања Петровић каже да је обележавање ослобођења Ковина у Првом светском рату и посета Војничком гробљу, час историје за децу и младе, који се не може испричати предавањем у учионици.
- Треба на месту одавања поште ратницима доживети величину страдања и надања, победа и пораза, за славу или опомену будућим генерацијама. Присуство представника Војске Србије, аустријске и мађарске дипломатске мисије у Србији, покрајинског секретеријата, представника православне и католичке цркве, јасно указује да су толеранција и уважавање националних, верских и свих других различитости важни и данас и увек, за сва времена- рекла је Сања Петровић, додајући да верује да сахрањени ратници почивају у миру.
Према њеним речима, представници Удружења потомака ратника добро сарађују са њиховим Удружењем у Ковину и заједно негују славну пошлост српске војске. Опело су прво служили свештици Српске православне цркве у Ковину, а потом и свештеник Католичке цркве.
Ученици Средње стручне школе „Васа Пелагић” говорили су стихове „Плаве гробнице” Милутина Бојића, али и „Тражим помиловање- за војничка гробља” и „Верујем” Десанке Максимовић.
Венце на споменик Мира и разумевања положили су представници Војске Србије, Ковина, Покрајинског секретеријата за културу, информисање и односе са верским заједницама, амбасада Аустрије и Мађарске, Удружења потомака ослободилачких ратова Србије 1912-1918, Црвеног крста, као и грађани Ковина.
Ђаци су одали пошту ратницима држањем почасне страже крај сваке од 60 хумки, на које су положене руже.
М. Сћ
Пројекат „Ковин правовремено” реализовала је „Панонија медиа” уз подршку „Дневника”. Ставови изнети у овом тексту нужно не изражавају ставове локалне самоуправе, која суфинансира пројекат.