overcast clouds
0°C
21.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0918
usd
113.6593
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Дачић: Србија изричито против тзв. војске Косова

14.11.2018. 18:07 20:44
Пише:
Фото: Tanjug

ЊУЈОРК: Шеф српске дипломатије Ивица Дачић поручио је вечерас у Њујорку да се Србија изричито противи унилатералним актима Приштине, пре свега трансформацији "КБС" у оружане снаге и затражио да чланице СБ УН то осуде, као и да не подрже захтев Приштине за чланство у Интерполу и другим међународним организацијама.

Дачић је подсетио да је тзв. Скупштина Косова усвојила законе којима ће практично бити омогућена трансформација „КБС"у оружане снаге. 



"Упркос упозорењима и сталном позивању међународне заједнице на опрез, а уз потпуно игнорисање интереса и ставова српске заједнице на Косову и Метохији, власти у Приштини не одустају од стварања оружаних снага", рекао је шеф српске дипломатије на седници СБ УН у Њујорку.



Додао је да се Србија изричито противи оваквим унилатералним актима, јер је јасно да је реч о снагама које би имале све атрибуте и надлежности војске, без обзира на њихов назив. 



"Подсећам да је, према резолуцији 1244 СБ УН и Војно-техничком споразуму, КФОР једина легална војна формација на КиМ, која је уједно важан гарант спровођења Бриселског споразума и практично једини гарант безбедности и опстанка Срба, њихове имовине, верске и културне баштине", каже Дачић. 


Дачић: Борићемо се до краја да Приштина не уђе у Интерпол



ЊУЈОРК: Потпредседник Владе и министар спољних послова Ивица Дачић поручио је вечерас у Њујорку да ће се Србија борити до краја да Косово не постане чланица Интерпола, оценивши да су велике шансе да Србија победи у тој борби. Упитан колике су шансе да Косово буде примљено у Интерпол, Дачић је за РТС рекао да је тешко одговорити на то питање, јер се Београд "не суочава са Косовом, већ са великим лобирањем западних земаља". 



"Ми се боримо и желимо да кажемо свима да је овде у питању статусна ствар", рекао је Дачић. Како је објаснио, Приштина не жели да уђе у Интерпол да би се борила против криминала, већ како би показала да је Косово независна држава, равноправна са Србијом. "Мислим да је то, с једне стране, сада и наша предност јер државе увиђају да је то веома опасно и борићемо се до краја, заједно са Министарством унутрашњих послова, укључујући председника Србије, да се то не деси", рекао је шеф српске дипломатије.



Он каже да лично мисли да су велике шансе да Србија у тој борби победи. "Али Вучић ће се љутити ако кажем да ће они да доживе дебакл, па то нећу рећи. Рећи ћу у понедељак", додао је Дачић. 



Говорећи о седници Савета безбедности УН, на којој је разматран извештај генералног секретара УН Антонија Гутереша о раду Унмика, Дачић је рекао да је најважније да је Косово враћено на заседање СБ УН, као што је предвиђено Резолуцијом 1244.



Оценио је да се дискусија одвијала у складу са већ prеthodno изнетим ставовима о статусу Косова, али је истакао да је мала разлика у односу на раније седице приметна у смислу да велике силе сада позивају на флексибилност свих страна у дијалогу, "што можда раније није био случај јер се очекивало да Србија само треба да призна Косово". "Са друге стране присутне су тежње да они позивају све земље које нису то урадиле да признају Косово, да гласају за Интерпол, позивају се и даље на неке бројке, али више нема прецизних бројки. Нико није оспорио моју тезу да је 10 држава повукло признање Косова и та бројка ће на следећим седницама сигиурно бити све мања", рекао је Дачић. 



Он је додао да је искористио прилику на седници да укаже на инциденте који су се дешавали на Косову и да је неопходно да постоји редовна динамика која ће сагледавати стање, "јер оно је крхко и може да доведе до различитих инцидената". "Изнео сам и наше опредељење да наставимо дијалог, али да тај дијалог мора да се заснива на тражењу заједничких интереса српског и албанског народа, на тражењу компромиса, а не на наметању једнострано донете одлуке од пре 10 година. Од тога сигурно нема ништа, ми нећемо променити наш став", рекао је Дачић. 



Он је нагласио да је Србија захвална Кини што је вратила Косово на дневни ред СБ УН, уз подршку Русије.Шеф дипломатије је подсетио да се следеће године мења састав несталних чланова СБ УН, те навео да тренутно нема договора да ли ће о Косову бити редовних седница или не. 



"Ми јесмо за то да се постигне договор о динамици, а ако се не постигне, онда ће се поступати на исти начин као и до сада, зависно од тога ко је председавајући у том месецу", рекао је Дачић. 


Неприхватљиво је да у тренуцима док се води дијалог о проналажењу решења, истовремено доносе тако радикалне и далекосежне једностране одлуке, каже Дачић и додаје да очекује од чланица Савета безбедности да ову самовољну одлуку Приштине осуде.



Он је констатовао да се ништа суштински позитивно није догодило у периоду од последње седнице СБ - Заједница српских општина, која представља стуб Бриселског споразума, није формирана сада већ више од 2000 дана, нису створени услови за повратак 200.000 интерно расељених лица, није почео са радом Специјални суд, док скоро годину дана од убиства Оливера Ивановића није пронађен починилац овог гнусног злочина. 



"Ништа од тога се није десило. А тешко је рећи било шта позитивно и о ономе што се догодило, а то су груба кршења резолуције овог уваженог тела, нове провокације и нови инциденти", рекао је Дачић.



Подсетио је да председнику Србије Александру Вучићу током посете Косову и Метохији, 8. и 9. септембра није било омогућено да посети место Бање у српској енклави, као и на упад специјалних полицијских снага на језеро Газиводе, као најдрастичније примере провокација. 



Такође, каже и да Србија сматра да је реаговање у овом другом случају КФОР и ЕУ било неадекватно и у најмању руку непримерено њиховој улози и мандату. 



"Индикативан и недавни покушај угрожавања рада „Електромреже Србије“ и намера Приштине да преузме енергетску инфраструктуру на северу Косова и Метохије", додао је он, рекавши да потези Приштине угрожавају енергетску стабилност читавог региона.



Наводећи и неке друге примере, он каже да је нејасно како неко овакву ситуацију може да окарактерише као стабилну.



" Или можда ”стабилна ситуација” подразумева да су напади на Србе допуштени и сасвим нормална ствар, да их је било, да ће их бити, те да је то нешто што не захтева пажњу и реаговање", навео је министар.



Дачић се осврнуо и на писмо које је одлазећа амбасадорка САД Ники Хејли упутила генералном секретару УН захтевајући да иницира стратешки преглед УНМИК којим би се започела излазна стратегија мисије.



Навео је низ контрааргумената на теза да је тзв. ”Косово” изградило демократске институције, као и да се поштују владавина права и људска права. 



"Готово сви за овим столом подржавају међународно присуство у БиХ, где је општа ситуација неупоредива и где безбедност грађана, сложићете се, није угрожена. Како је онда тамо потребно међународно присуство, а на Косову и Метохији није?", упитао је он.



С обзиром на то да је мандат УНМИК у надлежности управо овог уваженог тела, упитао је и шта генерални секретар одговорио амбасадорки Хејли.



Навео је и да многе државе своју одлуку о признању ЈПНК преиспитују и 10 држава је до сада променило одлуку јер су схватиле да нису биле довољно упознате са ситуацијом и да је неоходно дати шансу дијалогу. 



"Ускоро би овај број могао значајно да порасте, а да се број држава које су признале ЈПНК спусти испод половине чланица УН. Одлуке о повлачењу признања се од стране Приштине и појединих држава осуђујују, а лобирање Србије квалификује као провокација. Са друге стране, за њих је лобирање Приштине за нова признања легално и не представља провокацију", примећује он и додаје да нешто у том резоновању није у реду.



"Приштина је у маниру очајника прошле недеље увела додатни порез од 10 одсто на производе из Србије као казну за наше спољнополитичке активности, кршећи при томе најгрубље правила ЦЕФТА којом тренутно председава, што су врло оштро осудили сви међународни актери, укључујући и ЕУ. С овом одлуком приштинских власти се не слаже чак ни Хашим Тачи", навео је он. 



Указао је и на неутемељеност покушаја Приштине за чланство у међународним организацијама, мислећи да ће тако доказати државност, а не схватајући да то није пут који води ка било каквом решењу, а као очигледан пример навео захтев тзв. Косова за чланство у Интерполу.



Аргумент који Приштина често користи је да не може да сарађује са Интерполом због тога што није његов члан, а колико је та тврдња потпуно неоснована говори управо податак из Извештаја генералног секретара где се као редовна активност наводи да је УНМИК наставио да обезбеђује комуникацију између ПИС у Приштини и Интерпола.



Јасно је да се ради о исључиво политичким аспирацијама, те стога позивам чланице да не подрже захтев Приштине, каже Дачић. 



Он је нагласио да је Србија најискреније заинтересована за постизање компромиса за питање Косова и Метохије.



" Ми смо опредељени за проналажење обострано прихватљивог решења. Таквог решења не може бити без договора Београда и Приштине, али ни без ваше подршке. У том смислу, ја поново апелујем на све вас да помогнете овај процес, да искористимо моментум и покушамо да направимо искорак", истиче Дачић.



Он каже да даље поделе у СБ око овог питања и расправе на тему треба ли нам УНМИК или не свакако не доприносе томе.



"Одговор на питање да ли су нам потребни састанци СБ и да ли је потребан УНМИК биће дато оног тренутка кад пронађемо обострано прихватљиво решење. А до тада нам остаје резолуција 1244 коју је ово цењено тело донело и коју смо сви дужни да поштујемо.Србија ће, са своје стране, уложити максимални напор да се настави дијалог и да се дође до трајног решења које уважава интересе и српског и албанског народа", рекао је Дачић.

Дачић: КиМ да буде и даље високо на агенди СБ УН

ЊУЈОРК: Конфликт на Косову је далеко иза нас, али смо далеко од стабилне и безбедне ситуације и зато Косово треба и даље да буде високо на агенди СБ УН , поручио је вечерас шеф дипломатије Србије Ивица Дачић у Њујорку.

У време када Србија настоји да дође до трајног решења за КиМ другачији приступ био би контарпродуктиван, оценио је он на седници СБ УН о КиМ, првој после шест месеци.



Подсетио да је чланство у овом телу привилегија али и одговорност у циљу превенције конфликата. Он се захвалио Кини, председавајућој СБ УН, на томе што је ставила питање Косова и Метохије на дневни ред, након што је Велика Британија одлучила да то питање током нејног председавањ у авфусту не буде разматрано.



"У августу није било седнице и не могу а да не изразим незадовољство због одлуке Велике Британије што је тако одлучила уз објашњење да ситуација мирна и да се на терену ништа не дешва", рекао је Дачић.Како каже, у говору ће објаснити зашто је от погрешна приступ и зашто је важно да ова темаи даље остане високо на агенди СБ УН.



Због неуспеха у договарању о дневном реду створена је лоша атмосфера између Београда и Приштине, алии међу чланицама СБ УН, а постојала је опасност да се програм рада СБ УН доведе у питање што није добро."Сматрам да о томе треба да постигну договор све чланице СБ УН и да то није техничка ставр", поручио је Дачић.



Подсетио је да Заједница српских општина није формирана 2000 дана и да је Приштина имала у prеthodnom перидоу једностране кораке.

Пише:
Пошаљите коментар
Дачић: Протестоваћу на СБ УН због одлуке Приштине о војсци

Дачић: Протестоваћу на СБ УН због одлуке Приштине о војсци

13.11.2018. 20:41 21:03
Дачић: Нема промене Резолуције 1244 без сагласности СБ УН

Дачић: Нема промене Резолуције 1244 без сагласности СБ УН

21.10.2018. 10:38 10:41
СБ УН: Лавров тражи од Лондона да сарађује у случају Скрипаљ

СБ УН: Лавров тражи од Лондона да сарађује у случају Скрипаљ

27.09.2018. 08:13 08:19