Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Вучић: Хвала Грчкој на подршци Србији у евроинтеграцијама

13.11.2018. 11:31 11:35
Пише:
Фото: Танјуг/Зоран Жестић

БЕОГРАД: Председник СНС Александар Вучић захвалио се данас на подршци коју Грчка и Нова демократија дају Србији у процесу европских интеграција, а посебно је упутио захвалност премијеру Алексису Ципрасу на ставу да Грчка неће мењати своју позицију у односу на питање КиМ.

Вучић је на заједничкој прес конференцији са лидером НД Киријакосом Мицотракисом рекао да је са грчким гостом разговарао о сарадњи две земље и две партије које су чланице ЕПП блока.

 Мицотакиса је, каже, замолио да колико је могуће учини да Србија буде још снажније и боље примећена у европским круговима. 

"Српски и грчки народ везује искрено пријатељство и емоционална повезаност", истакао је Вучић на заједничкој конференцији за новинаре али и подвукао да је потребно и да конкретизујемо што више те односе, у инфраструктурним пројектаима, као што је пруга Београд - Солун, инвестицијама, привредној сарадњи...

Навео је и да је Мицотакиса замолио да нам помогне и у неким другим конкретним стварима, а Србији веома битним, као што је гласање у Интерполу, а казао је и да је госта из Грчке инфорамисао и о једностраним потезима Пристсине и непоштовању Цефта споразума, који је потписан још пре 12 година. 

Како је рекао, то је учинио не желећи да тражи од Атине да арбитрира у томе, али да скрене пажњу на однос који Приштина има не само према Београдуи него и према свима другима. 


Дијалог кад Приштина повуче једностране потезе

Вучић је изјавио да ће дијалог у Бриселу бити настављен када Приштина престане да крши споразум ЦЕФТА.

"НИкога не уцењујемо", истакао је Вучић, али нема дијалога са онима који крше споразуме.

Вучић је новинарима у седишту СНС, након састанка са председником грчке Нове демократије, рекао да ће дијалог бити сигурно настављен онда када Приштина буде разумела да мора да се понаша цивилизовано, у складу са правилима које је сама прихватила. 

"Не кажемо биће дијалога ако нам отворите два, три, четири поглавља. Учесвујемо у дијалогу, али не са онима који крше споразуме које су сами потписали и сваки пут мисле да је то дозвољено и да могу да врше додатни притисак", рекао је Вучић.

Жели да верује, каже, да ће ЕУ и они којима је стало до дијалога утицати на оне којима су помагали "у прављењу независности".

Председник је рекао да је Београд остварио велику победу у европској енергетској агенцији, али да преостаје велика борба у Интерполу. 

"Постоје земље које нису признале косовску независност, а које су под огромним притиском да галсају за чланство Косова у Интерполу или да буду уздржане", рекао је Вучић. 

Вучић је рекао да, како сада ствари стоје, Косово има једну, две или три земље више од потребне већине у Интерполу, али да је питање да ли ће је задржати до гласања.

 "Улажемо све што имамо и можемо, новац, знање, путујемо колико нам новац дозвољава. Ми немамо моћне спонзоре, уздамо се у се и у своје кљусе", навео је Вучић.

Он је рекао да је Србија до сада имала много успеха, имајући у виду колико новца има на располагању за путовања и слање званичника и делегација у иностранство.

Као пример је навео обележавање 100. година од завршетка Великог рата у Паризу, где је он као председник Србије имао на располагању укупно четворо људи, укључујући и једног члана обезбеђења. 

"А они (Косово) иду са делегацијама од 50, 60 људи. То је питање новца, а они га имају, јер одвајају новац за косовску независност", рекао је Вучић.


Говорећи о односима две странке, Вучић је рекао да су се договорили како и на који начин да у свим форумима ЕПП подржавају једна другу и како да још више оснаже своје везе.

 Вучић је упозорио на смањен број инветитора из Грчке у једном ранијем периоду и додао да ће се израдити посебан програм за инветиторе из те земље. 

 "Немамо тако добрих и искрених пријатеља као што је Грчка и уверен сам да ћемо бити исто тако блиски или још ближи у будућности" рекао је Вучић. 

Увек уз Србију, за дијалог, против једностраних потеза

Лидер најутицајније грчке опозиционе Нове демократије, Киријакос Мицотакис, изјавио је данас у Београду да Грчка подржава дијалог Београда и Приштине, али сматра да једнострани потези не помажу, већ, напротив, стварају лошу атмосферу. 

"Ми тај дијалог подржавамо у најбољем смислу", рекао је Мицотакис на заједничкој конференцији за новинаре, након разговора са председником Србије Александром Вучићем. 

Захваљујући на гостопримству, Мицотакис је рекао да му је ово други пут да борави у Београду, те истакао да Србија у грчком народу има и заувек ће имати традиционалног,стабилног и искреног пријатеља. 

"Грчка види Србију у ЕУ, врло добро знамо да је тај пут дугачак, захтеван, захтева жзртвовање, то је пут реформи, али и пут који обезбеђује стабилну будућност и боље стандарде за државу и њене грађане", рекао је. 

Он је честитао председнику Србије и влади на успешно спроведеним реформама и економским и привредним успесима.

Указујући да је велика већина грађана веровала да земља иде у погрешном смеру, данас је та чињеница промењена, а то је зато што су, како је рекао, економске реформе успешно спроведене и позитивно се одражавају на бољи живот грађана.

"Дакле, смањење незапослености, повећање БДП и сви ти резултати су озбиљни резултати и успеси", казао је Мицотакис и указао да је политика и његове партије, као и других партија из редова ЕНП тежи бољим резултатима и подстицању привреде и предузеништва што се позитивно одражава на друштво.

Уверен да ће се на плану односа двеју држава урадити више него до сада, Мицотакис је подсетио на период 90-тих, када је његова земља била уз Србију и била велики инвеститор, када многи други нису. 

Протеклих 10 година је оценио тешким за Грчку, али је додао да верује да ту велику кризу, његова земља полако оставља иза себе.

Уколико Нова демократија победи на предстојећим изборима, а то, како је рекао, зависи од поверења народа, Мицотакис каже да Грчка помоћи Србија на нивоу инвестиција, трговинске размене и инфраструктурних пројеката.

"Повезаћемо Грчку са Србијом и Србију са Европом", поручио је Мицотакис.

Истакао је да Грчку и Србију везују традиционалне пријатељске и религијске везе, како је рекао, једна природна блискошт и када Срби посећују Грчку икада Грци долазе у Србију.

"И то је најбоље наслеђе које нам омогућава и даје снагу да подржимо Србију и да је поставимо на њено место, а то је центар ЕУ", поручио је Мицотакис.

Пише:
Пошаљите коментар