Уручене награде и стипендија Фондације „Доцент др Милена Далмација”
На Департману за хемију, биохемију и заштиту животне средине Природно-мтематичког факултета Универзитета у Новом Саду, јуче су, овогодишњим добитницама свечано уручене награде и стипендија Фондације “Доцент др Милена Далмација”.
Одлуком Комисије за доделу награда и стипендије и Управног одбора Фондације, прва награда је додељена др Наташи Варга, за докторску дисертацију “Утицај унапређених третмана електрокинетичке ремедијације на мобилност и уклањање метала у седименту”, којом је дала значајан научни допринос у области заштите животне средине. Истраживање је рађено на Природно-математичком факултету у Новом Саду.
„Почаствована сам освајањем прве награде. Добила сам изузетан подстицај и одговорност за будућност, размишљање на који начин ћу приступати науци у сегменту заштите животне средине“, рекла је др Наташа Варга.
„Мораћу још више да се трудим и дајем више него до сада како бих могла да оправдам ову посебну награду. Моја тема је врло специфична, зато што сам током истраживања употребљавала и соларне панеле. Генерално, на најједноставнији и најјефтинији начин покушала сам да решим проблем седимента Великог бачког канала. Неки експерименти су се показали као изузетно успешни, неки мање, али све у свему решење постоји за тај проблем. У томе се генерално огледа допринос моје дисертације.“
Како је рекла наша саговорница, проблематика Великог бачког канала и самог седимента у ствари представља “огледало” загађења, а млада научница је на одређен начин успела да знатно смањи количине тешких метала који су присутни у том седименту, и то на једноставан и јефтин начин.
Друга награда припала је др Сањи Милошевић Говедаровић која је радила истраживање “Примене ВО2(Б) као катализатора у реакцији дехидрирања MgH2 и као интеркалатног материјала у литијумским батеријама”. Докторска дисертација рађена је на Факултету за физичку хемију Универзитета у Београду.
„Ово је диван начин да се чује Миленино име и ван Универзитета у Новом Саду, пошто награду носим на Универзитет у Београд. За мене је ово велика част и увек ћу са поносом носити њено обележје“, рекла је др Сања Милошевић Говедаровић.
„Кроз дисертацију покушавам да елиминишем сам узрок свих гасова који се рефлектују у атмосферу, тако што замењујемо аутомобиле који раде на фосилна горива новим, обновљивим и чистим изворима енергије. Другим речима, не покушавамо да лечимо тренутно стање, већ да га сасечемо у корену и прекинемо са емисијом свих гасова.“
Добитница треће награде “Доцент др Милена Далмација” освојила је др Александра Цветановић за докторску дисертацију “Оптимизација савремених екстракционих поступака за изоловање апигенина из цвета камилице и карактеризација биолошке активности добијених екстраката” са Технолошког факултета УНС.
Према речима председника Управног одбора Фондације “Доцент др Милена Далмација” др Срђана Рончевић, његови чланови су увек пријатно изненађени темама које се обрађују, као и количином енергије и знања које млади људи улажу у науку.
„Свечаност доделе награда у ствари преставља диван моменат посвећен људима које треба да подржава и шира друштвена заједница, не би ли се ти квалитети и те вредности препознале и испливале на површину“, рекао је др Рончевић.
„Пошто сам лично прошао пут до стицања звања доктора наука, а касније био и ментор у неколико докторских дисертација, свестан сам неопходне количине уложеног вишегодишњег труда и рада да би се дошло до те титуле. Када имамо прилику да похвалимо, тај труд и рад, да га вреднујемо и оценимо, мене то чини изузетно срећним. Наравно, да је поред стручне оцене, овде присутна и та емотивна димензија, коју једна оваква награда носи. Нама је свима доц. др Милена Далмација много значила, а значи и дан данас, јер представља изузетан пример како се постижу изванредни резултати за кратко време. Добијајући једно овакво признање, награђене дисертације се сврставају у ред изврсних и најбољих.“
Осим награда, додељена је и стипендија Нини Ђукановић за најбољег студента на Катедри за хемијску технологију и заштиту животне средине, Природно-математичког факултета Универзитета у Новом Саду.
И. Миклоши