Већина младих доживела сексуално узнемиравање
Свака трећа девојка, као најексплицитније облике сексуалног узнемиравања, доживела је нежељено приљубљивање, додиривање и уношење у лице или самододиривање мушкараца по интимним деловима тела.
Свака друга девојка као најчешћи облик сексуалног узнемиравања који је доживела, наводи звиждање, слање пољубаца и облизивање. Готово 80 одсто младих у Србији је доживело неки облик сексуалног узнемиравања. Ово су подаци из најновијег истраживања Аутономног женског центра (АЖЦ) - „Млади и искуство сексуалног узнемиравања“.
Истраживање, имеђу осталог, показује колико је сексуално узнемиравање над девојкама и младићима распрострањено, као и колико они умеју да га препознају. Према резултатима овог истраживања, девојке су значајно чешће од младића изложене појединачним облицима сексуалног узнемиравања и много више њих уме да препозна таква понашања. Истраживање је такође показало да млади врло често не умеју да именују понашања која спадају у сексуално узнемиравање.
Акција „Заштићена”
Активности које АЖЦ у сарадњи са другим женским организацијама у Србији покреће са поруком „Захтевам да будем ЗАШТИЋЕНА од сексуалног узнемиравања“ имају за циљ да у јавности отворе проблем толеранције друштва на облике сексуалног узнемиравања, посебно инсистирајући на томе да се на факултетима у Србији унапреди заштита студенткиња и студената од овог облика насиља. Акција „ЗАШТИЋЕНА“ део је превентивних активности које Аутономни женски центар и друге женске организације спроводе већ три године са идејом да смање толеранцију на родно засновано насиље међу младима.
Најчешћи вид сексуалног узнемиравања у Србији који доживљавају млади је називање непримереним надимцима. Надимке попут „лутко“, „злато“, „цицо“ доживљава чак 8 од 10 девојака. Сличне непримерене надимке доживљава само 1 од 10 младића. Слање пољубаца, звиждање и облизивање доживљава свака друга девојка и тек сваки шести младић. Нежељене поруке и телефонске позиве сексуалног садржаја добија шест од 10 девојака и три од 10 младића.
На питање које облике понашања препознају као сексуално узнемиравање, 95 одсто младих је навело „нежељено додиривање, приљубљивање“, 90 одсто „нежељене позиве и поруке сексуалног садржаја“, 84 одсто „слање пољубаца, облизивање, звиждање“, 53 одсто „обраћање непримереним надимцима“.
Б. Опрановић