Чак 92 одсто девојака доживело сексуално узнемиравање
БЕОГРАД: Истраживање Аутономног женског центра показало је да је чак 92 одсто девојака од 18 до 30 година у Србији доживело неки облик сексуалног узнемиравања, пише "Блиц" у издању од недеље.
Свака трећа девојка, како се наводи, доживела је нежељено приљубљивање, уношење у лице, додиривање, док ласцивне поруке и позиве, добија шест од десет девојака.
Истраживање "Млади и искуство сексуалног узнемиравања" бавило се колико је сексуално узнемиравање у Србији распрострањено, али и да ли млади умеју да га препознају, а резултати који су добијени након неколико месеци анкетирања младих жена, поражавајући су - свака друга девојка доживела је да јој на улици непознати мушкарци шаљу пољупце, облизују усне, али и звижде док пролазе поред њих, пише "Блиц".
Према подацима из истраживања, са сексуалним узнемиравањем сусрећу се младе жене узраста од 18 до 30 година, а нема правила да ли је нека од њих завршила школу, факултет, да ли је запослена или не.
Скоро свака испитаница барем једном у животу сусрела се с једним или више облика сексуалног узнеиравања - на улици, послу, у аутобусу или продавници, док је 14 одсто испитаних жена доживело све врсте сексуалног узнемиравања, од непримерених надимака, слања пољубаца, ласцивних порука...
Сања Павловић из Аутономног женског центра каже за тај лист да је Србија тек од прошле године таква и слична понашања квалификовала као кривично дело полно узнемиравање за које је запрећена новчана казна или казна затвора до шест месеци.
"Све радње са сексуалном конотацијом које чине да се осећамо понижено или уплашено јесу кривично дело" , каже она.
Ово кривично дело се гони по службеној дужности једино када је реч о малолетним жртвама, што значи да би пунолетне жене морале да ангажју сопствене адвокате.
Више од 90 одсто младића мисли да је додиривање, уношење у лице, трљање о тело и приљубљивање сексуално узнемиравање, док 40 одсто момака сматра да давање надимака са сексуалном конотацијом такође представља сексуално узнемираввање.
Од 1. јуна 2017. па до краја те године поднето је 25 кривичних пријава против пунолетних лица због полног узнемиравања.