"Нова места" за уживање Новосађана
Симболичним отварањем је јавности представљен нови изглед и нова улога некадашњег дечјег пешчаника у дворишту зграде на углу улица Бранимира Ћосића и Тургењевљеве, што је, како је том приликом истакнуто, резултат рада јавног сектора оличеног у градској управи, подршке и учешћа комшилука, као и приватног сектора кроз подршку компаније „Идеа”.
„Стари пешчаник” сада личи на урбано мини-излетиште, а подигнут је као део пројекта Фондације „Нови Сад 2021” „Нова места – микрогрантинг“, кроз који би требало да, уз мале урбане интервенције и иновативне идеје, оживе запуштени простори у новосадским квартовима, као и да се креирају „нова места” за уживање Новосађана, а све у сусрет 2021. години, када ће Нови Сад бити Европска престоница културе.
Директор Фондације „Нови Сад 2021” Немања Миленковић том приликом истакао је да је пројекат веома важан за град, али пре свега за грађане који су од септембра уређивали и озелењавали тај простор.
„Без грађана, њихових сугестија, предлога и идеја, не можемо градити културу заједништва“, поручио је Миленковић.
„А показало се да она живи у нашем граду. Показало се и кроз жељу да се у тај пројекат укључе и јавни и приватни сектор – попут „Идее“, али и градске институције и Град Нови Сад, као и невладине организације. Кроз пројекат „Нова места – микрогрантинг“ грађани су стварали мале урбане целине од идеје до реализације, то јест, овога што данас видимо.“
На тај начин, не само да су се ујединили, у циљу улепшавања свог животног простора, него су креирали неку врсту сцене – урбани простор. Креирали су своју културу.
Члан Градског већа за културу Далибор Рожић навео је да је Нови Сад град који негује културу заједништва.
„Из угла стратешког оквира Градске управе за културу, пројекат „Нова места” је прави пример децентрализације културних садржаја, с једне стране, и партиципативности грађана, с друге, односно њиховог укључивања у процесе битне за развој ресора културе“, рекао је Рожић, и додао да „Нова места” види као просторе за нове културне садржаје који ће се реализовати у наредном периоду, истакавши да се нада да ће уследити још више таквих и сличних пројеката.
Осим града, уређење четири локације, које су представљене (осим „Старог пешаника”, то су и „Парк међу брезама” на Новом насељу, „Бици-оаза” на Сунчаном кеју и „Памптрек полигон” на Телепу) подржала је „Идеа”, чија је директорка маркетинга Наташа Павловић најавила наставак сарадње не том пољу кроз кампању „Верујемо у идеју”.
Након обиласка „Старог пешчаника“, у „Парку међу брезама”, у дворишту између улица Браће Дроњак и Бате Бркића, Удружење „Ново културно насеље” представило је идеју пројекта. У „Бици-оази”, на Сунчаном кеју код Ректората, на првом бициклистичком одморишту у Новом Саду реализованом по пројекту Удружења „Еко-курир”, окупили су се бициклисти, док су се на углу Подунавске и Улице Хероја Пинкија на Телепу возили бицикли на „Памптрек полигону”, пројекту реализованом по предлогу Удружења „Инвицта бике“.
По подацима Фондације „Нови Сад 2021”, на јавни конкурс „Нова места – микрогрантинг” пристигло је 67 идеја за мале урбане интервенције у Новом Саду. Њих 18 је одабрано од којих је 11, кроз мобе, реализовано у Новом Саду, шест у општини Беочин и једна у општини Ириг.
С. Крстић