Почео 3. Сајам млинарства и пекарства на Новосадском сајму
НОВИ САД: Трећи Сајам млинарства, пекарства, посластичарства и паковања и Конференција “23. млинарско-пекарски дани” биће одржани на Новосадском сајму од 11. до 13. октобра.
Како најављују организатори из новосадског Млинпек завода, током три дана наступиће излагачи из Турске, Пољске, Италије, Хрватске и Србије, који ће представити најновија достигнућа и трендове у производњи, складиштењу, преради, паковању и контроли квалитета жита, брашна, пекарских и посластичарских производа.
Манифестацију је отворио градоначелник Новог Сада Милош Вучевић и том приликом честитао на истрајности организаторима и суорганизаторима. Он је изразио наду да ће излагачи квалитетно искористити предстојеће сајамске дане и позвао све заинтересоване да посете манифестацију.
Веома ми је драго што се Сајам млинарства, пекарства, посластичарства и паковања трећу годину за редом организује на Новосадском сајму. Логично је да се једна оваква, специјализована манифестација одржава баш на овом месту као и то, да се са резултатима рада и плановима за будућност у оквиру млинарске, пекарске и посластичарске индустрије упознајемо у житници Европе, Војводини, изјавио је Вучевић.
Како је додао, важно је да се схвати значај пољопривреде за укупни бруто друштвени производ Србије, с посебним акцентом на финалним производима који су неопходни за континуирани привредни раст Србије.
Добра вест за све произвођаче који послују овде је да је Србија напредовала на међународним ранг листама и да производи који су пореклом из наше земље, ове године вреде 40 милијарди долара, односно за 17 посто више. У том смеру треба да се крећемо, а уверен сам да можемо и да убрзамо темпо, како би смо остварили напредак који ће се одразити на раст привреде, као и на животни стандард грађана, поручио је градоначелник.
Отварању је присуствовао и државни секретар Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Ненад Катанић који је истакао да ресорно министарство годинама уназад пружа подршку подизању нивоа квалитета пшенице.
С аспекта прехрамбене сигурности наших грађана ова година је, када је у питању производња пшенице, била добра. Са 648 хиљада хектара пожњевена је значајна количина са просечним родом од 4,5 тоне, и ми ове године имамо негде око милион и 600 хиљада тона пшенице за извоз. Министарство већ годинама уназад кроз мере подстицаја, преко Закона о подстицајима у пољопривреди и руралном развоју, утиче на то да се овај сектор максимално уреди како би наша пољопривреда била што конкурентнија на тржишту, рекао је Катанић.
Сајам ће пратити и стручни програм Конференције усмерен на две важне теме. У четвртак, 11. октобра, биће речи о квалитету пшенице, стању, проблемима и решењима, са акцентом на род 2018. године. Кроз низ предавања водећих експерата за квалитет пшенице, представника државне управе, трговаца, стручњака из праксе и удружења произвођача и прерађивача, иницираће се дискусија усмерена на доношење препорука и мера којима ће се унапредити та кључна карика у обезбеђењу квалитета финалних производа.
Дан касније тема ће бити примена Правилника о декларисању. Између осталог, биће размотрено стање, мере и проблеми на усаглашавању декларација млинских, пекарских и посластичарских производа са новим Правилником о декларисању, означавању и рекламирању хране.
Током манифестације биће проглашени добитници признања за квалитет производа у оквиру акције "Добар пекар", који су се током последњих пола године одазвали позиву организатора да израде декларације с нутритивном табелом.
Радно време трећег Сајма млинарства, пекарства, посластичарства и паковања је од 10 до 17 часова, а у суботу од 10 до 15 часова.