Откривен Споменик српском добровољцу у Ветернику
НОВИ САД: Поводом обележавања 100 година од настанка Ветерника, али и присаједињења Бачке, Барање, Баната и Срема матици Србији на кружном току у том насељу, прекопута Храма Светог Симеона Мироточивог, откривен је Споменик српском добровољцу.
Иницијативу за подизање таквог обележја покренуло је Удружење „Војничка пасуљијада Ветерник”. Војник изливен у бронзи рад је академског вајара из Сремских Карловаца Ђорђа Лазића Ћапше.
Градоначелник Милош Вучевић, који је присуствовао том догађају, подсетио је суграђане на важну симболику поменутих историјских тренутака.
„Ветерник, то поносно насеље, настало је одлуком краља Александра Првог Карађорђевића да подари земљу солунским добровољцима, јунацима који су две године пробијали фронт и преживели голготу повлачења преко Албаније“, рекао је Вучевић.
„Брже од француске коњице је српска пешадија доносила слободу у ове крајеве. То није само споменик посвећен нашим славним прецима, то је светионик за садашњост и будућност. Сигуран сам у то да су наши дедови и прадедови, који нас гледају одгоре, поносни на нас, видећи да се боримо за богатије њиве и винограде, за нове школе, путеве и фабрике, да су наше баке и прабаке, које су чувале породицу и издржале све то, задовољне што овај народ цени друге, али не да на себе.“
Градоначелник је истакао да је споменик у част херојске борбе на планини Ветерник у Првом светском рату финансиран од добровољних прилога, те се осврнуо и на четврту по реду „Пасуљијаду”, коју организује месна заједница Ветерник с Првом бригадом Копнене војске.
„За нас, Србе, пасуљ никад није био обична храна“, казао је Вучевић.
„У тешким временима, он је othranio и спасао српску војску и народ, због чега имамо посебан однос према тој намирници.“
Командант Прве бригаде Копнене војске Жељко Петровић
рекао је да му је част што присуствује откривању таквог споменика међу људима који потичу од великих хероја, насељених пре готово сто година у овај крај.
„Мало је Срба који нису неког изгубили на Кајмакчалану. Велик је број српских војника оставио живот тамо. Три команданта батаљона су погинула у тој великој бици, што ретко која јединица може издржати и да тријумфује“, додао је генерал Петровић.
„Данашњи српски војници управо из тог разлога имају обавезу више када буду радили на подизању својих способности: да се сете људи који су изгубили живот да бисмо живели у миру.“
Председник Организационог одбора „Војничке пасуљијаде” Милан Балаћ потврдио је да је манифестација и ове године хуманитарног карактера, будући да ће новац уплаћен као котизација за учешће бити додељен двема социјално угроженим породицама у Ветернику.
С. Милачић