Otkriven Spomenik srpskom dobrovoljcu u Veterniku
NOVI SAD: Povodom obeležavanja 100 godina od nastanka Veternika, ali i prisajedinjenja Bačke, Baranje, Banata i Srema matici Srbiji na kružnom toku u tom naselju, prekoputa Hrama Svetog Simeona Mirotočivog, otkriven je Spomenik srpskom dobrovoljcu.
Inicijativu za podizanje takvog obeležja pokrenulo je Udruženje „Vojnička pasuljijada Veternik”. Vojnik izliven u bronzi rad je akademskog vajara iz Sremskih Karlovaca Đorđa Lazića Ćapše.
Gradonačelnik Miloš Vučević, koji je prisustvovao tom događaju, podsetio je sugrađane na važnu simboliku pomenutih istorijskih trenutaka.
„Veternik, to ponosno naselje, nastalo je odlukom kralja Aleksandra Prvog Karađorđevića da podari zemlju solunskim dobrovoljcima, junacima koji su dve godine probijali front i preživeli golgotu povlačenja preko Albanije“, rekao je Vučević.
„Brže od francuske konjice je srpska pešadija donosila slobodu u ove krajeve. To nije samo spomenik posvećen našim slavnim precima, to je svetionik za sadašnjost i budućnost. Siguran sam u to da su naši dedovi i pradedovi, koji nas gledaju odgore, ponosni na nas, videći da se borimo za bogatije njive i vinograde, za nove škole, puteve i fabrike, da su naše bake i prabake, koje su čuvale porodicu i izdržale sve to, zadovoljne što ovaj narod ceni druge, ali ne da na sebe.“
Gradonačelnik je istakao da je spomenik u čast herojske borbe na planini Veternik u Prvom svetskom ratu finansiran od dobrovoljnih priloga, te se osvrnuo i na četvrtu po redu „Pasuljijadu”, koju organizuje mesna zajednica Veternik s Prvom brigadom Kopnene vojske.
„Za nas, Srbe, pasulj nikad nije bio obična hrana“, kazao je Vučević.
„U teškim vremenima, on je othranio i spasao srpsku vojsku i narod, zbog čega imamo poseban odnos prema toj namirnici.“
Komandant Prve brigade Kopnene vojske Željko Petrović
rekao je da mu je čast što prisustvuje otkrivanju takvog spomenika među ljudima koji potiču od velikih heroja, naseljenih pre gotovo sto godina u ovaj kraj.
„Malo je Srba koji nisu nekog izgubili na Kajmakčalanu. Velik je broj srpskih vojnika ostavio život tamo. Tri komandanta bataljona su poginula u toj velikoj bici, što retko koja jedinica može izdržati i da trijumfuje“, dodao je general Petrović.
„Današnji srpski vojnici upravo iz tog razloga imaju obavezu više kada budu radili na podizanju svojih sposobnosti: da se sete ljudi koji su izgubili život da bismo živeli u miru.“
Predsednik Organizacionog odbora „Vojničke pasuljijade” Milan Balać potvrdio je da je manifestacija i ove godine humanitarnog karaktera, budući da će novac uplaćen kao kotizacija za učešće biti dodeljen dvema socijalno ugroženim porodicama u Veterniku.
S. Milačić