overcast clouds
13°C
01.11.2024.
Нови Сад
eur
117.0266
usd
107.8189
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Душан је стабилно, од понедељка би требало да крене са терапијом

16.09.2018. 20:23 20:25
Пише:
Фото: Tanjug

БЕОГРАД: Четворогодисњи Душан Тодоровић који болује од агресивног тумора је стабилно и сутра би требало да крене са терапијом, изјавио је вечерас министар здравља Златибор Лончар.

Министар је подсетио да је Душан синоћ у пратњи представника наше амбасаде стигао у Барселону на лечење, као и да су му током дана урађене поједине анализе, а да га сваког сата лекари из Шпаније информишу о Душановом стању.



"Ја бих све замолио да размишљамо позитивно и размишљамо у правцу да Душану и свима онима који имају сличан проблем буде боље, и да их не оптерећујемо другим стварима, злоупотребљавамо... Ко год може нека помогне, а ко не може, немој само да одмаже", рекао је Лончар за ТВ Пинк.



Подвукао је да је држава, са суфицитом у буџету, у могућности да помогне оболелој деци за лечење ретких болести у иностранству и изнео податак да је прошле године 614 малишана отишло у иностранство на лечење.



"Само да подсетим да 2012. када није постојао Буџетски фонд за лечење пацијената у иностранство, преко Републичког фонд за здравствено осигурање отишло 45. деце, а 2010. њих 40. Прошле године, 614 малишана је отишло само преко РФЗО на лечење", указао је Лончар.



Додао је да се држава није задовољила што се повећава број деце који су у иностранство на лечење отишли преко РФЗО, него је да би спасила што више живота основала и Буџетски фонд за лечење пацијената у иностранство.



Истакао је да је Фонд почео да ради 2015. године и да је од тада 127 малишана отишло на лечење и 241 узорак послат на генетско и метаболичко испитивање, који нису могли да се ураде код нас у лабораторијама.



"Причамо о деци код којих није могла да се успостави дијагноза, или се успоставила дијагноза, а није могло да се лечи код нас", прецизирао је министар.



Каже, да би се након ове констатације многи запитали "а зашто ми те ретке болести не лечимо у Србији?".



"Да би људи то разумели, сама реч ретке болести, оне се појављују у једно у милион деце или нешто више. И принцип у здравству је такав да их покушате да их скупите на једном месту да би могли да испратите ефекте лечења и да би што пре дошли до бољих резултата и онога што ћете да примените", објаснио је Лончар.



Он је поновио да ће држава сутра, одлуком Владе и председника Србије, на рачун хуманитарне организације уплатити 250.000 евра за лечење петоро деце.



Како се нешто прво не би сазнало на друштвеним мрежама, министар је замолио родитеље чија су деца оболела од ретких болести, да прво поднесу захтев Буџетском фонду за лечење пацијената у иностранству.



"Истог дана вас зовемо да донесете документацију, да седнемо и позовемо стручњака који се бави тиме и да решимо ваш проблем. Нисте чули да некоме није помогнуто јер у Буџетском фонду нема новца. У Фонду има новца, само поднесите захтев да би вам помогли", рекао је Лончар.



Подсећа и да је држава 2012. основала и Фонд за ретке болести за који је издвојено две милијарде динара годишње за лекове за оболеле од ретких болести.



Министар је изјавио да за све друге болести које нису ретке, лечење је могуће у Србији, и да држава чини све да се пацијенти лече у својој земљи или у својој околини, без потребе да долазе у Београд.



Указао је да се некада на гама нож морало ићи у Турску, а да га Србија данас има у Клиничком центру Србије, да је најновијим акцелераторим у Онкологији 2, у болницама у Кладову, Нишу и Крагујевцу држава укинула листе чекања и продужила животе многим грађанима, да Клинички центар у Нишу данас "ради много више ствари него што је радио"...



Најавио је да ће 2. октобра бити отворен објекат болнице "Драгиша Мишовић", као и да ће бити отворен пријемни део болнице у Аранђеловцу, а та болница ће по први пут добити скенер.



Подсетио је и да је најстарија болница на Балкану "Земунска болница" добила магнетну резонанцу, ангио салу...



"Они што нас нападају, за њихово време није уложено ни да се окречи", рекао је Лончар.



Душан Тодоровић је четворогодишњи дечак из Кушиљева, код Свилајнца, који болује од тумора необластом. 



Током протеклих дана прикупљена су средства за наставак лечења у Барселони.

Аутор:
Пошаљите коментар
Душан стигао у болницу, за петоро деце 250.000 евра

Душан стигао у болницу, за петоро деце 250.000 евра

16.09.2018. 09:40 09:41
Дечак Душан Тодоровић одлетео на лечење (видео)

Дечак Душан Тодоровић одлетео на лечење (видео)

15.09.2018. 21:49 22:03