СТОГОДИШЊИЦА РАТА Велики час историје у Шајкашу
ШАЈКАШ: Велика прослава присаједињења Војводине Краљевини Србији као и стогодишњица од Великог рата обележени су у Основној школи “Исидора Секулић” у Шајкашу уз присуство више од 700 ђака, високих званичника општине и округа.
Уз трочасовни програм, припадници војске, полиције, Хитне помоћи, ватрогасци, извиђачи били су ту да ђацима у креативним радионицама приближе свој посао, али су и ученици имали спреман програм, како би још више уприличили ову свечаност, коју ће Шајкаш, али и цела општина још дуго памтити.
Председник Општине Тител Драган Божић је рекао да обележавање стогодишњице победе у Великом рату и присаједињења појединих делова Војводине Србији у њиховој општини траје од фебруара и да је сваког месеца уприличена нека манифестација и догађај, од литерарних вечери, приказивања тематских филмова, изложба ликовних колонија и свака школа је била задужена да направи једну овакву манифестацију.
" Основна школа “Исидора Секулић” има врло добру сарадњу са Првом бригадом копнене војске и заједно са њом, и великим бројем директора средњих школа, који су наши гости на овој манифестацији, имамо прилику да видимо једну мулти представу, помешану из различитих области", рекао је Божић.
Додао је да ђаци са припадницима војске могу да разговарају о Великом рату, али и са представницима медицинске школе који ће појаснити како је било тих давних година, и како се помагало нашим рањеницима, али је у учионицима могло да се погледа и више филмова на тему велике победе.
Божић је рекао да ће се завршна свечаност обележити 8. новембра на Дан општине Тител и да наша генерација припада ретким сретницима који имају могућност да обележе стогодишњицу, биће записано, када се опет буде обележавало за стотину година, на који начин је то урађено за првих сто година, јер имамо шта да славимо и за шта да се боримо, чега да се сећамо, као и обавезу да остављамо дела, не ратове, ни битке, већ дела нашој деци.
Директорица Основне школе “Исидора Секулић” у Шајкашу Мирјана Николић Мушицки истакла је да као домаћини прославе обележавања стогодишњице од Првог светског рата и присаједињења Србији, под покровитељством Општине Тител, имају велико задовољство да су им се придружили у прослави пред више од 700 ђака и Прва бригада копнене војске, Црвени крст Војводине, извиђачи Војводине, Дом здравља Тител, Полицијска станица Тител, као и ватрогасци, ученици Средње медицинске школе “7.април” из Новог Сада, као и ученици Гимназије “Јован Јовановић Змај” из Новог Сада, који су увеличали манифестацију гласовима и оркестром.
"Ово обележавање је важно, јер сви који су положили своје животе за слободу или дали глас, оставили су нама нешто у анамет, а ми се на овај начин сећамо свих њих. Ово је велики час историје за нашу децу и постоји низ различитих радионица едукативног карактера, као и повезивање различитих предмета и врста градива, што је циљ свих нас који радимо у образовању да сва наша деца имају могућност да виде на који начин треба да се посветимо међусобној сарадњи и пробудимо људскост у свима", рекла је директорка школе и напомиње да је важно вратити нешто што је некада постојало, а то је повезаност народа са свим институцијама, и напослетку децу укључити у све.
Она истиче да је битно да малишани сазнају шта се у то доба дешавало и на који начин ће то они представити кроз ликовне или информатичке радионице и друге које спадају у посебну врсту наставе, која се од ове године, уводи у све школе.
Начелник Јужнобачког округа Милан Новаковић каже да је овај дан изузетно значајан у свим догађајима који тек следе до краја године, као почетак обележавања стогодишњице и присаједињења.
Деца су представом упричила манифестацију присећајући се како су након Првог светског рата говорили за нашу војску и јунаке.
"Војвода Живојин Мишић је наредио пробој солунског фронта и ослобођена је Србија, о којој су говорили да ниједна земља није тако скупо платила своју слободу као Србија, а свет се дивио српском јунаштву и победама које су ушле у легенде Првог светског рата. Ниједна војска није доживела толико хвалоспева и израза дивљења, те је француски маршал Франше Депере рекао да “српске трупе иду као олуја, само напред”, а министар спољних послова САД Роберт Леслинг закључио: “Када се буде писала историја овога рата, њен најславнији одељак носиће назив -Србија", читала су деца и додала опажања непријатељских генерала у рату: “Ко су ти јунаци који могу да се подиче да су заслужили једна од највећих одликовања на свету. То су сељаци, скоро сви. То су Срби на муци, трезвени, скромни, несаломиви, људи слободни, горди на своју расу и господари својих њива”.
"Важно је да се ови догађаји манифестују и у школама, где најмлађи уче о славној историји наших предака, али и тежња за бољим животом у држави која иде унапред, има славну историју и где деца знају шта су преци све учинили, чему увек морамо придавати велики значај" истакао је Новаковић.
Додао је да је војска најмлађима показала сву технику и чиме располажу како би пробудили интересовање млађих нараштаја да буду будући војници и сви они који ће бранити нашу државу која је поносна на претке, али која гледа будућност која је светла и најбоље место за нашу децу.
Мајор Милан Бурмуџија, официр за односе са јавношћу у команди Прве бригаде копнене војске каже им је велика част и задовољство да буду са грађанима и ученицима у Шајкашу, пре свега због датума који се обележава, а војска поштујући традицију ослободилачке српске војске, приказала је један део својих способности и технике коју има у јединица.
"Приказали смо све што можемо и чинимо свакога дана радећи на заједничкој безбедности и сигурности свих грађана ове државе, како би могли слободно да уживамо, учимо и радимо данас", рекао каже Бурмуџија.
Према његовим речима, 50 припадника војске изложило је стрељачко наоружање, део електронских средстава, као и средстава везе које су деца могла слободно да разгледају, али и добију одговоре на који начин могу да постану војници.
"Ученике седмог и осмог разреда смо информисали шта значи војни позив, и ако су заинтересовани на који начин могу постати војници и официри" истакао је мајор.
Маша Стакић
Фото: Јелена Ивановић
Пројекат “Акценат на Тител” реализовала је “Панонија медиа” уз подршку “Дневника”. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове локалне самоуправе, која суфинансира пројекат.