STOGODIŠNJICA RATA Veliki čas istorije u Šajkašu
ŠAJKAŠ: Velika proslava prisajedinjenja Vojvodine Kraljevini Srbiji kao i stogodišnjica od Velikog rata obeleženi su u Osnovnoj školi “Isidora Sekulić” u Šajkašu uz prisustvo više od 700 đaka, visokih zvaničnika opštine i okruga.
Uz tročasovni program, pripadnici vojske, policije, Hitne pomoći, vatrogasci, izviđači bili su tu da đacima u kreativnim radionicama približe svoj posao, ali su i učenici imali spreman program, kako bi još više upriličili ovu svečanost, koju će Šajkaš, ali i cela opština još dugo pamtiti.
Predsednik Opštine Titel Dragan Božić je rekao da obeležavanje stogodišnjice pobede u Velikom ratu i prisajedinjenja pojedinih delova Vojvodine Srbiji u njihovoj opštini traje od februara i da je svakog meseca upriličena neka manifestacija i događaj, od literarnih večeri, prikazivanja tematskih filmova, izložba likovnih kolonija i svaka škola je bila zadužena da napravi jednu ovakvu manifestaciju.
" Osnovna škola “Isidora Sekulić” ima vrlo dobru saradnju sa Prvom brigadom kopnene vojske i zajedno sa njom, i velikim brojem direktora srednjih škola, koji su naši gosti na ovoj manifestaciji, imamo priliku da vidimo jednu multi predstavu, pomešanu iz različitih oblasti", rekao je Božić.
Dodao je da đaci sa pripadnicima vojske mogu da razgovaraju o Velikom ratu, ali i sa predstavnicima medicinske škole koji će pojasniti kako je bilo tih davnih godina, i kako se pomagalo našim ranjenicima, ali je u učionicima moglo da se pogleda i više filmova na temu velike pobede.
Božić je rekao da će se završna svečanost obeležiti 8. novembra na Dan opštine Titel i da naša generacija pripada retkim sretnicima koji imaju mogućnost da obeleže stogodišnjicu, biće zapisano, kada se opet bude obeležavalo za stotinu godina, na koji način je to urađeno za prvih sto godina, jer imamo šta da slavimo i za šta da se borimo, čega da se sećamo, kao i obavezu da ostavljamo dela, ne ratove, ni bitke, već dela našoj deci.
Direktorica Osnovne škole “Isidora Sekulić” u Šajkašu Mirjana Nikolić Mušicki istakla je da kao domaćini proslave obeležavanja stogodišnjice od Prvog svetskog rata i prisajedinjenja Srbiji, pod pokroviteljstvom Opštine Titel, imaju veliko zadovoljstvo da su im se pridružili u proslavi pred više od 700 đaka i Prva brigada kopnene vojske, Crveni krst Vojvodine, izviđači Vojvodine, Dom zdravlja Titel, Policijska stanica Titel, kao i vatrogasci, učenici Srednje medicinske škole “7.april” iz Novog Sada, kao i učenici Gimnazije “Jovan Jovanović Zmaj” iz Novog Sada, koji su uveličali manifestaciju glasovima i orkestrom.
"Ovo obeležavanje je važno, jer svi koji su položili svoje živote za slobodu ili dali glas, ostavili su nama nešto u anamet, a mi se na ovaj način sećamo svih njih. Ovo je veliki čas istorije za našu decu i postoji niz različitih radionica edukativnog karaktera, kao i povezivanje različitih predmeta i vrsta gradiva, što je cilj svih nas koji radimo u obrazovanju da sva naša deca imaju mogućnost da vide na koji način treba da se posvetimo međusobnoj saradnji i probudimo ljudskost u svima", rekla je direktorka škole i napominje da je važno vratiti nešto što je nekada postojalo, a to je povezanost naroda sa svim institucijama, i naposletku decu uključiti u sve.
Ona ističe da je bitno da mališani saznaju šta se u to doba dešavalo i na koji način će to oni predstaviti kroz likovne ili informatičke radionice i druge koje spadaju u posebnu vrstu nastave, koja se od ove godine, uvodi u sve škole.
Načelnik Južnobačkog okruga Milan Novaković kaže da je ovaj dan izuzetno značajan u svim događajima koji tek slede do kraja godine, kao početak obeležavanja stogodišnjice i prisajedinjenja.
Deca su predstavom upričila manifestaciju prisećajući se kako su nakon Prvog svetskog rata govorili za našu vojsku i junake.
"Vojvoda Živojin Mišić je naredio proboj solunskog fronta i oslobođena je Srbija, o kojoj su govorili da nijedna zemlja nije tako skupo platila svoju slobodu kao Srbija, a svet se divio srpskom junaštvu i pobedama koje su ušle u legende Prvog svetskog rata. Nijedna vojska nije doživela toliko hvalospeva i izraza divljenja, te je francuski maršal Franše Depere rekao da “srpske trupe idu kao oluja, samo napred”, a ministar spoljnih poslova SAD Robert Lesling zaključio: “Kada se bude pisala istorija ovoga rata, njen najslavniji odeljak nosiće naziv -Srbija", čitala su deca i dodala opažanja neprijateljskih generala u ratu: “Ko su ti junaci koji mogu da se podiče da su zaslužili jedna od najvećih odlikovanja na svetu. To su seljaci, skoro svi. To su Srbi na muci, trezveni, skromni, nesalomivi, ljudi slobodni, gordi na svoju rasu i gospodari svojih njiva”.
"Važno je da se ovi događaji manifestuju i u školama, gde najmlađi uče o slavnoj istoriji naših predaka, ali i težnja za boljim životom u državi koja ide unapred, ima slavnu istoriju i gde deca znaju šta su preci sve učinili, čemu uvek moramo pridavati veliki značaj" istakao je Novaković.
Dodao je da je vojska najmlađima pokazala svu tehniku i čime raspolažu kako bi probudili interesovanje mlađih naraštaja da budu budući vojnici i svi oni koji će braniti našu državu koja je ponosna na pretke, ali koja gleda budućnost koja je svetla i najbolje mesto za našu decu.
Major Milan Burmudžija, oficir za odnose sa javnošću u komandi Prve brigade kopnene vojske kaže im je velika čast i zadovoljstvo da budu sa građanima i učenicima u Šajkašu, pre svega zbog datuma koji se obeležava, a vojska poštujući tradiciju oslobodilačke srpske vojske, prikazala je jedan deo svojih sposobnosti i tehnike koju ima u jedinica.
"Prikazali smo sve što možemo i činimo svakoga dana radeći na zajedničkoj bezbednosti i sigurnosti svih građana ove države, kako bi mogli slobodno da uživamo, učimo i radimo danas", rekao kaže Burmudžija.
Prema njegovim rečima, 50 pripadnika vojske izložilo je streljačko naoružanje, deo elektronskih sredstava, kao i sredstava veze koje su deca mogla slobodno da razgledaju, ali i dobiju odgovore na koji način mogu da postanu vojnici.
"Učenike sedmog i osmog razreda smo informisali šta znači vojni poziv, i ako su zainteresovani na koji način mogu postati vojnici i oficiri" istakao je major.
Maša Stakić
Foto: Jelena Ivanović
Projekat “Akcenat na Titel” realizovala je “Panonija media” uz podršku “Dnevnika”. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove lokalne samouprave, koja sufinansira projekat.