broken clouds
-1°C
25.11.2024.
Нови Сад
eur
116.9977
usd
111.7457
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Римокатоличка катедрала у Зрењанину обележава 150 година постојања

09.09.2018. 18:26 18:28
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

Споменик културе у самом центру града, на Тргу слободе у Зрењанину, Римокатоличка црква, односно катедрала, у години када обележава век и по постојања, освануће у новом руху.

Пре неколико дана на овом монументалном верском објекту, изграђеном у романтичком стилу, осванула је огромна скела, што је озваничило почетак радова на текућем одржавању цркве. Радове изводи фирма „Нови ентеријери“ из Новог Сада.

- Ми смо фирма специјализована за радове на црквама. У протеклих десет година, колико се бавимо овим послом, радили смо на педесет цркава. Радови ове врсте нису једноставни, а ми имамо сертификат за њих. Ради се на висини, потребна је посебна опрема, а и радници морају бити обучени за такве послове - каже власник „Нових ентеријера“ Владимир Миловановић.

Како сазнајемо, радови који се изводе и на висини од педесет метара и који се подводе под текуће одржавање трајаће два месеца. Биће замењени прозори, ради се реконструкција лима, кречи се торањ, а крст ће добити нову позлату.

Неки историјски подаци казују да се још у 15. веку у тадашњем Бечкереку налазила верска заједница са црквом и свештеником. Међутим, средином тог века ови крајеви су пали под турску власт, а црква је претворена у yamiju. Обновљени живот хришћана настављен је 1716. године, по ослобођењу Темишварске тврђаве, када Турци коначно напуштају Војводину. У 18. веку Аустријска царевина овде је населила становништво католичке вере, углавном Немце и Мађаре, чиме је повећана потреба за изградњом цркве. Под патронатом темишварске бискупије и по налогу царице Марије Терезије, између 1758. и 1763. године подигнута је црква у стилу барока, и служила је верницима равно један век. Након тога, под теретом звона, долази до пуцања темеља, што изазива опасност од рушења звоника. Црква је убрзо после тога разграђена.

У Заводу за заштиту споменика културе Зрењанин наводе да је 1864. отпочела изградња новог храма великих размера. Саграђен је у духу романтизма, у стилу неороманике, а црква је брзо завршена напорима верника и донацијама богатих грађана. Новоподигнути храм, чији је заштитник свети Јован Непомук, иначе и заштитник града, опремљен је одмах по завршетку грађевинских радова 1868. године.

Изнад средишњег олтара налази се слика великих димензија са представом светог Ивана Непомука – патрона храма, рад сликара Барталана Секеља. Изнад два помоћна олтара налазе се две слике -Мајка Божија са сином, такође рад Секеља, и Свети Апостол Јакоб, рад Августа Мантлера. Сводови су богато осликани сценама из новог завета.

Великобечкеречка жупна црква, после Првог светског рата, постала је главни храм, и то 1923. године када је утемељена банатска апостолска администрација. Папа Јован Павле Други, својом булом из 1996. године, дотадашњу апостолску администрацију подигао је на ранг бискупије, а главна црква овог региона постала је катедрала.

- Унутрашње зидове осликао је фрескама великих димензија мештанин Јосеф Гојгнер 1885. и оне чине јединствен склоп збивања чија је тематика узета из старог и новог завета. Изнад помоћног улаза, са десне стране, налази се Гојгнерова реплика Давинчијеве “Тајне вечере”, а са леве, Исус пред Пилатом Михаљ Мункача. Доживљај употпуњују и вредни витражи на пространим прозорима цркве - наводе у Заводу за заштиту споменика културе Зрењанин.

Оргуље цркве изграђене су 1907. године у радионици Вегенштајн Липота у Темишвару, а главни олтар обновљен је 1910. године у мермеру, рад радионице Тунер из Бечкерека.

Рестаурација слика на унутрашњим зидовима цркве обављена је 1984. године на иницијативу Тица Јенеа. Уређење спољашње фасаде обављено је 1990, а дотрајали под обновљен је мермерним плочама 2001. Од пет звона, највеће је из доба градње цркве, четири мања су однета у Првом светском рату, а нова су изливена 1938. у Загребу. Једно од њих напукло је 2001. па је претопљено и поново изливено годину дана касније.

Жељко Балабан

Пише:
Пошаљите коментар