Коначно ће бити обрачуна с парафискалним наметима
НОВИ САД: Министар финансија Синиша Мали изјавио је да Србија припрема измене неколико финансијских закона. Како је рекао, у октобру ће усвојити Предлог закона о накнадама којим ће неке од њих бити укинуте.
– То ће допринети бољем пословном окружењу – рекао је Мали у разговору с члановима Америчке привредне коморе у Србији.
Привредницима, како је додао, проблем није висина накнада, већ њихова (не)предвидивост, као и то што неке локалне самоуправе самоиницијативно уводе нове парафискалне намете.
– Имамо тешке разговоре о накнадама, пре свега с Министарством енергетике, које неће да се одрекне неких накнада, као и с Министарством за заштиту животне средине, које прописује 15 накнада које су практично исте – рекао је Мали.
Иначе, треба подсетити на то да је до сада објављен списак од 591 „таксе” које привредници и грађани плаћају. Међутим, процене су да грађани и привреда плаћају више од хиљаду парафискалних намета, од којих се око 700 односи на различите таксе, накнаде.
Објашњавајући измене неколико финансијских закона које су у припреми, Мали је рекао да ће новина у Закону о порезу на добит бити убрзање стопе амортизације на технологију.
– Тиме ће бити умањена добит фирми, али ће привредници имати простор да улажу у нову опрему – казао је он.
Мали је додао да ће повећање плата у јавном сектору и пензија, које ће уследити ускоро, допринети расту потрошње, а тиме и расту бруто домаћег производа јер је циљ и приоритет Владе очување па чак и убрзање стопе раста, који је за првих шест месеци ове године био 4,9 осто.
– Раст БДП-а у овој години ће бити најмање 4,2 одсто – казао је Мали, и истакао да су рекордне и стране директне инвестиције, које су за првих шест месеци ове године износиле 1,4 милијарду евра, што је 16 одсто више него у истом периоду лане.
По оцени чланова Америчке привредне коморе, како је рекла председница тог пословног удружења Јелена Павловић, услови за пословање у Србији могу се побољшати уређењем парафискалних намета, јавних набавки, релаксирањем девизних прописа и системском реформом Пореске управе.
– Већ пет година тражимо реформу парафискалних намета, коју су prеthodna три министра финансија започињала или настављала, и надамо се да ће напокон бити завршена – казала је Јелена Павловић.
Највећа замерка Пореској управи је, по њеним речима, што поступа и тимачи прописе неуједначено и што се не поштују рокови за повраћај ПДВ-а.
Америчка привредна комора представља 200 америчких, међународних и домаћих компанија, које у Србији запошљавају 100.000 људи и инвестирале су 14 милијарди евра.
Д. Млађеновић
Укида се допринос за незапосленост?
Министар је најавио смањење пореских оптерећења на зараде а могуће је да ће бити укинут и допринос за незапосленост од 0,75 одсто.
Министар је потврдио и да ће бити мењан Закон о јавним набавкама, а најважније промене се односе на транспарентност у поступцима набавки.