Уводи се солидарна одговорност да се спречи дивља градња
Потпредседница Владе и министарка грађевинарства Зорана Михајловић је најавила да ће у циљу спречавања нелегалне градње бити уведена солидарна одговорност инвеститора, власника парцеле и извођача радова.
– Променићемо одређене правилнике и увести солидарну одговорност за нелегалну градњу – рекла је Зорана Михајловић, одговарајући на питање новинара. – То значи да није у питању само инвеститор већ и власник парцеле и извођач. Кривичне пријаве ће се подносити против свих њих.
Она каже да инспекције раде и ноћу и да не може нелегано да се гради тако што ће се радови изводити ноћу.
– Када инспектор затвори градилиште и стави траку, свако померање траке је кривично дело, након тога инспектор подиже кривичну пријаву против инвеститора. Некад се деси да не зна ко је инвеститор, па стави на Н. Н. лица и тога више неће бити. Ако не знате ко је инвеститор, знају ко је власник парцеле, пошто то може лако да се утврди у Катастру – објаснила је министарка.
Панчевачки мост и Газела у Београду и стари и нови мост преко Дунава код Бешке на провери
Она такође наводи да има много подигнутих кривичних пријава због нелегалне градње, као и да је највећи проблем у Београду јер су поједине општине дозволиле да се нелегалне зграде заврше и станови продају.
– Рад општинске инспекције је био катастраофалан јер су дозволили да се зграда заврши и станови продају– додала је она.
Зорана Михајловић је рекла да ће се свакако поједини мостови у Србији реконструисати, али да прво треба утврдити у каквом су стању, и да ће зато наредне недеље почети ванредна контрола четири најфреквентнија моста. Она је рекла новинарима да су то Панчевачки мост и Газела у Београду и стари и нови мост преко Дунава код Бешке и да ће процена трајати око десет дана.
Рушење у националним парковима
Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре огласило је тендер за прикупљање понуда за рушење нелегално изграђених објеката у националним парковима и културно-историјским целинама у Србији.
За услугу рушења објеката, по решењима републичких инспектора на локацијама националних и природних паркова као и у оквиру културно-историјских целина широм Србије, обезбеђено је 33,5 милиона динара.
Предузеће које добије посао уклањаће објекте у парковима природе Стара планина, Голија, Власина, као и у националним парковима Копаоник, Ђердап и Тара.
Када је реч о Панчевачком мосту, министарка Михајловић каже да је део моста реконтруисан пре две и по године, када је рађен део у вези с пругом, пошто је то и железнички мост.
– Наћи ћемо начин када да обезбедимо и бициклистичку стазу на Панчевачком мосту. Свакако да ће бити реконструкције одређених мостова, али за мене је важно да видимо у каквом су стању – додала је Зорана Михајловић.
„Путеви Србије” кажу да су сви мостови безбедни, као и Панчевачки мост, Газела и два моста код Бешке и да би могли трајати још дуго година.
Љ. Малешевић