overcast clouds
0°C
19.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ИТ компанијама широм отворена врата ка факултетима

20.08.2018. 10:11 18:23
Пише:
Фото: Дневник/Слободан Шушњевић

Девотим Србија (prеthodno пословала као ТМНС Empiry) део је међународне ИТ консултантске компаније Девотим(Девотеам), са седиштем у Паризу.

Групација, с више од 20 година искуства и 5.000 запослених, у 19 држава широм Европе и Блиског Истока, једна је од водећих у својој области.

- Фирма је основана 2008, под именом “Empirija”("Empiry"), мала ИТ консалтинг фирма из области ентерпрајз интеграција, и временом је расла, али не агресивно већ одрживо, у границама које је дозвољавало тржиште - каже Ненад Стефановић, директор новосадског огранка Девотима. - Наредне године започели смо сарадњу с холандском фирмом ТМНС, прво на пројекту у Дубаију, 2011. у Египту, 2012. у Швајцарској, 2013. у Холандији и у неком тренутку око 70 посто пословања ослањало се на сарадњу с ТМНС-ом. Зато смо те године направили логичан корак и спојили снаге. У фокусу су нам биле ентерпрајз интеграције, софтвер девелопмент у Џави(Јава software девелопмент), а спајањем с њима открили смо неке нове домене: АПИ менаџмент, девопс(ДевОпс), дата аналитика, и кренули значајније да се ширимо. Од 2013. звали смо се ТМНС Емпирија(ТМНС Empiry), а сарадња је била плодоносна, повећали смо број запослених, овладали технологијама, повећали број клијената.

Прошле године фирму ТМНС(ТМНС) купила је велика француска фирма Девотим(Девотеам), која послује у 19 земаља, са око шест хиљада запослених у различитим доменима, каже Ненад Стефановић истичући да је тиме Девотим покрио домене које раније није имао, а да је новосадски огранак њима донео нови квалитет. Девотим у Србији тренутно има близу 90 запослених, планира да до краја године нарасте на 110, а до краја 2019. биће их 150. Већина запослених дошла је право из студентских клупа Факултета техничких наука и Природно математичког факултета Универзитета у Новом Саду.


Хуманитарци

Битно је да имамо проширену свест о нашем месту у друштву и да помогнемо тамо где можемо. Трудимо се да учествујемо у неким хуманитарним тркама, спортским такмичењима где се скупља новац  за неког ко је угрожен. Наши запослени воле да се такмиче. На тај начин смо више укључени у друштво, али и повећавамо видљивост као фирма. Недавно су запослени у нашој фирми давали крв, које ових недеља баш недостаје. И то је начин да помогнемо друштву и граду.


- Веза с ФТН је настала директно преко мене јер сам 16 година био запослен као асистент на Департману за индустријско инжењерство и менаџмент и могао сам да људе усмеравам и пружим могућности да добиј стручну праксу и да, на крају крајева, после тога добију посао – истиче Стефановић. - Остварене су добре конекције с факултетом: с једне стране помажемо факултету, пружајући увид у потребе тржишта, не само нашег, већ примарно европског, да би они препознали шта је то што морају да унапреде у наредним курикулумима, да открију шта је то што је специфично, што не раде можда неки други факултети, како би могли да буду конкурентни. С друге стране, оставили смо отворена врата ка факултету па студенти овде долазе на праксу, долазе у посете, контактирају нас колеге с факултета ФТН-а и ПМФ-а, нису само строго ИТ повезани профили него и профили из менаџмент домена. С Природно-математичким факултетом имамо потписан уговор о сарадњи на праксама, али је сарадња интензивнија с ФТН-ом.

- Мобилност у ИТ сектору је прилично велика, те не чуди што су неки ИТ конкурси за посао буквално стално отворени. Девотим ту није изузетак. Ми смо ИТ консултантска кућа, па наши запослени доста времена проводе код клијента, на терену. Зато морамо да имамо људе који су спремни на мобилност, односно, који су спремни да проведу од неколико дана до неколико недеља код клијента. – каже Ненад Стефановић. – Већи је проблем у Србији сталан одлазак људи у иностранство, од одласка у друге фирме. Јер, неко ће отићи из наше фирме у другу фирму, али ће нам неко и доћи, али проблем одласка људи у иностранство дефинитивно треба решавати.

Како је истакао, Девотим има могућност да понуди људима који се из личних разлога селе у иностранство, да се само преселе у неку од матичних фирми у Холандији, Енглеској, Швајцарској, Немачкој, Француској.


Велики клијенти

Девотим има једног клијента на домаћем терену, Вип мобајл(ВИП Мобиле), тачније оператери Телеком Аустрија групе: бивши Вип Оператор, односно А1, Вип нет у Хрватској, Симобил у Словенији. Тренутно, ова компанија има велики пројекат за кластер Србије Словеније, и то ће трајати наредне две године. Од великих стратешких партнера Девотима ту су Гугл(Гоогле), Редхед(РедХат) и Сервис nau(ServiceNow) и они су окосница посла. Међу звучним клијентима су и Мајкрософт(Мицрософт), Амазон(Амазон) и Сејлсфорс(Салесфорце).


-То је начин да као фирма задржимо човека који је истрениран, који има искуства у раду с нашим клијентима и на пројектима, тако да практично само промени средину, али не и посао. Одлазак у иностранство дефинитивно је велики проблем у ИТ сектору у Србији.

Ипак, каже Стефановић, у ИТ је лепо живети, зато што не треба много од средстава сем мозга и памети.

- Знање стекнеш образовањем, искуство кроз посао, а разлика између Србије и остатка света се, захваљујући модерним технологијама, губи. Тако можемо да радимо из Србије за било кога у свету. И добит која може да се оствари кроз ту врсту пословања може да парира западноевропским, и за наше прилике је веома добра, тако да јесте тачно да су услови за рад овде добри – поручује Ненад Стефановић.

И. Вујанов

 

Пише:
Пошаљите коментар