Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Из ваздуха и са земље на крвопије

14.07.2018. 19:56 19:59
Пише:
Фото: Циклонизација

У оквиру овогодишње систематске акције заштите здравља грађана Новог Сада од комараца предузеће „Циклонизација” је у уторак и среду, 10. и 11. јула, извело још једну серију комбинованих третмана.

Из ваздуха су обухваћене заштитне зоне уз Дунав у Новом Саду и општини Беочин, док је остатак територије обухваћен третманима са земље. Из „Циклонизације” подсећају на то да акција траје током целе сезоне, а да су ове године први третмани изведени већ у априлу, због специфичних временских услова. Комарци се уништавају ларвицидима, биолошким и хемијским препаратима, а третмани се изводе против одраслих комараца из ваздуха, са земље и с воде.

Водећи рачуна о здрављу грађана и уважавајући чињеницу да је у нашој земљи од 2012. године и званично регистрована зараженост комараца вирусом Западног Нила, Нови Сад је један од ретких градова који издваја и ресурсе за континуирано праћење бројности и заражености комараца током целе сезоне и на територији целог града. „Циклонизација”, у сарадњи с градском управом и Институтом за јавно здравље Војводине, редовно током сезоне шаље узорке комараца на анализу.

Иако се заражени комарци обично очекују тек у другој половини јула, а први случајеви обољевању људи у августу, ове године су детектовани већ у узорцима из друге половине јуна. Очигледно је да измењени временски услови које бележимо ове године – врело пролеће, а потом кишно, али топло лето, погодују бржем равоју вируса, и код птица као резервоара и код комараца као његовог преносника на људе. Такође, могуће је да резервоар вируса нису више само птице селице већ да се он одомаћио и код птица на овом простору, наводе из „Циклонизације”.

Једина ефикасна заштита становништва је систематско сузбијање комараца и држање њихове бројности испод критичног нивоа. Зато се, бар када је реч о граду Новом Саду, без обзира  да ли је реч о местима на којима су пронађени заражени комарци, третмани изводе конктинурано на свим локацијама чим мониторинг покаже повећану бројност комараца, подсећају из „Циклонизације”.

За случајеве грознице Западног Нила регистроване у Србији није крив тиграсти комарац, како се у почетку погрешно наводило. Научне студије одавно су доказале да је преносник вируса Западног Нила у Европи и Северној Америци комарац цулеџ, у нашем случају цулеџ пипиенс, којег код нас зовемо урбани или кућни, а чија су станишта канали, баре, мање водене површине, дворишта и влажни подруми.


Савремене технологије дају резултате

Пратећи тенденцију промењених климатских услова и поштујући ране најаве стручњака о потенцијалној опасности од вируса Западниог Нила, у „Циклонизацији“ су још пре десетак година почели да уводе најмодерније системе заштите здравља грађана од комараца. Тако је prеthodnih година у употребу уведен јединствени Географски информациони систем, а уз помоћ хеликоптера, авиона и беспилотних летелица опремљених ГПС системима, ХД камерама и ласерским инструментима, мапирана су потенцијална изворишта комараца. То „Циклонизацији“ омогућава да делује превентивно у фази ларви и не допусти развој велике бројности комараца.

„Томе смо додали и третмане биолошким препаратима из хеликоптера, нова амфибијска возила која омогућавају третмане на неприступачним теренима и стандардне третмане са земље из УЛВ генератора. Колико је тај систем ефикасан показало се у неколико prеthodnih сезона у којима су Новосађани, упркос идеалним условима за развој комараца (честе смене кишних и топлих периода, честе осцилације водостаја Дунава, разграната каналска мрежа, близина Ковиљског рита и Фрушке горе) имали много мање проблема с комарцима од других житеља у региону“, наводе из „Циклонизације“.


Размножавање тог комарца у својим двориштима грађани могу спречити. Потребно је да током сезоне једанпут недељно потпуно испразне кофе у којима чувају воду, уклоне старе гуме, конзерве, тегле и све остале предмете у којима се задржава вода погодна за развој ларви комараца, да ставе мреже на вентилационе отворе и побољшају заптивање шахтова септичких јама и кишњичара. Препоруке је и да се канали чисте од корова и отпадака да би били проточни, а вода у њима чиста, као и да се једанпут годишње провери да ли су вертикале и други делови олука запушени опалим лишћем или другим материјалом. И мале површине воде довољне су за велику продукцију комараца. Из једне чаше или конзерве с водом која током сезоне стоји у дворишту може се излећи чак 300 комараца за само седам дана. Није наодмет да се придржавају општих мера у борби против комараца, а то подразумева да у вечерњим и раним јутарњим сатима када излазе у природу носе дуге рукаве и дуге ногавице, као и да користе репаленте који одбијају комарце.

По подацима Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут”, ове године је до 10. јула регистровано је 11 оболелих од грознице Западног Нила. Реч је о осам мушкараца и три жене, старости од 43 до 83 године. Оболели су из Јужнобанатског округа (пет), Београда (четири), Јужнобачког округа (један) и Подунавског округа (један).

Од 2012. године до 2017. године у Србији су регистрована 574 случаја грознице Западног Нила, а умрла је 61 особа. Већина инфицираних вирусом Западног Нила нема никакве симптоме, док мањи број заражених има симптоме сличне грипу. По наводима лекара, код мање од један одсто заражених јављају се менингитис и енцефалитис.

А. Брзак

Пише:
Пошаљите коментар