Бакице више убијају синови и ћерке него пљачкаши
Од почетка године у Србији је убијено осам жена старих 65 и више година. Убице су у три случаја били синови, у два кћерке, а у три разбојници, које полиција још није открила.
Махом је у случајевима пљачке било речи о девизним пензионеркама, од којих су две већ биле у деветој деценији живота.
Те податке изнела је НВО Снага пријатељства „Амати” поводом Међународног дана борбе против насиља над старијим особама, указујући на то да насиља и убистава нису поштеђене ни старије особе, а посебно старије жене, које су три пута чешће жртве насиља од старијих мушкараца. Сва убиства старијих особа, по оцени „Аматија”, само су последица распада система вредности који смо имали, а нови нисмо створили и изостанка поштовања онога што би требало да нам је свето – породице. Сами смо криви за такво стање, почев од васпитања у самој породици, система образовања, система заштите жртава насиља, па до медија који пласирају насилне садржаје, сматрају у том удружењу.
У чему су погрешиле те несрећне жене, које данас нису више с нама? Што су о насиљу, које су и пре самог чина убиства трпеле, ћутале, прикривале га и опраштале у нади да ће оно престати? Само један од тих случајева је био познат систему заштите. Да су оне, или неко уместо њих, пријавиле надлажнима насиље, можда би оне данас биле живе. Како систем да реагује, ако за насиље и не зна?, питају се у „Аматију”.
Зато упућују поруку свим женама, а посебно старијим „Не ћутите о насиљу које трпите”, додајући да за насиље не постоји оправдање. Упућују старије да затраже помоћ и пријаве насиље, а то треба да чине и сви који за њега знају, а сада ћуте. Подсећају комшије, пријатеље, познанике на то да имају обавезу да пријаве насиље над старима јер је то не само њихова морална грађанска обавеза већ и законска. У „Аматију” сматрају да постоји и велика одговорност здравствених, социјалних и других друштвених установа, укључујући и организације цивилног друштва, које морају бити ефикасније у спречавању насиља над остарелим женама, а не само чекати да им се жртве обрате за помоћ.
Заштитник грађана Србије позвао је старије суграђане да пријаве сваки вид дискриминације и насиља над њима јер имају право на сигуран и достојанствен живот. Искуства говоре да старији избегавају да пријаве насиље због срамоте и страха, или из разлога што су починиоци насиља често особе из најужег круга породице. Заштитник грађана је забринут због чињенице да је физичко, психолошко и економско насиље над најстаријим суграђанима у сталном порасту и да је много присутније него што се о томе зна и говори.
Заштитник грађана Зоран Пашалић подсећа на то да се пречесто у Србији, патетично и декларативно, позивамо на традицију, али да морамо знати да су основа те традиције управо најстарији део друштва.
– А њихове потребе су заиста скромне и треба им изаћи у сусрет – нагласио је Пашалић. – Никада не смемо заборавити да је старост сигурно будућност и других људи.
Званични подаци, навео је заштитник грађана, говоре о томе да је у протеклој години 11 одсто старијих особа у Србији претрпело неки облик насиља, при чему су жртве насиља у већини случајева старије жене. Такође, нагласио је заштитник грађана, држава мора да пружи сву потребну помоћ и подршку онима којима је то најпотребније да би живели достојанствено. Заштитник грађана очекујуе да ће доношење посебне конвенције о правима старијих особа, на чијој припреми УН раде већ дужи период, утицати на унапређење положаја старијих особа у Србији. Као допринос афирмацији те идеје, заштитник грађана ће у наредном периоду основати савет за права старијих с циљем да окупи све релевантне друштвене субјекте којима је у фокусу остваривање и заштита права и интереса старијих особа.
Љ. Малешевић