У Зрењанину сигурна кућа и за странкиње
ЗРЕЊАНИН: Прихватилиште за жене и децу жртве насиља у породици и трговине људима у континуитету је пружало услуге корисницима, а одрживост рада је омогућена средствима буџета Града Зрењанина, наплатом трошкова боравка корисника из надлежности других центара за социјални рад, донацијама у гардероби и опреми за кућу, као и из наменских трансфера у социјалној заштити.
Ово је, у извештају о раду Сигурне куће у прошлој години, који се недавно нашао пред одборницима Скупштине града Зрењанина, навела в.д. директора овдашњег Центра за социјални рад Оливера Лисица. Како је истакла, примена Закона о заштити жртава насиља у породици није утицала на значајније смањење броја корисника услуга Сигурне куће, пре свега због чињенице да је већи број жртава дошао из проширених домаћинстава где би, и након удаљења насилника, жртва била изложена продуженом насиљу других чланова породице.
У prеthodnom периоду, ипак, уочено је веће поверење корисница у институције, мање одустајање од започетих правних поступака и мањи број повратака жртава насилном партнеру.
- Економска несамосталност жртава, низак образовни ниво и неоспособљеност за специфично занимање и даље су значајне карактеристике одраслих корисника. Због тога је током 2017. године потписан протокол о сарадњи са Националном службом за запошљавање, којим се предвиђа могућност да се жртве насиља, без надокнаде, обучавају за поједина занимања, те да им се пруже помоћ и подршка у проналажењу запослења – објашњава Лисица.
Непосредно по потписивању протокола једна корисница је укључена у обуку за пекара, која је организована у Хемијско – прехрамбеној школи „Урош Предић“, и која је успешно окончана након два месеца.
- Деца која су припремно – предшколског узраста и која су укључена у редовни образовни систем имала су могућност да без застоја похађају наставу. Стручни радници Сигурне куће, а првенствено педагози, активно су учествовали у организовању премештаја деце у нове школе и са психолошко – педагошким службама образовних установа редовно пратили њихово напредовање и решавали проблеме у вези са адаптацијом. Такође, организована је настава за једну корисницу, у циљу окончања основношколског образовања – наводи Лисица.
Два случаја прихвата страних држављанки проширила су сарадњу Сигурне куће са конзулатом Републике Хрватске, невладином организацијом „Атина“, УНХЦР-ом, Центром за избеглице Боговађа и Центром за кризну политику и реаговање. Током прошле године нису забележене инцидентне ситуације, а безбедност корисница омогућена је у потпуности.
- Констатовано је да је здравствена заштита корисницама неопходна у највећем броју случајева, од почетних прегледа ради констатације телесних повреда, до лечења хроничних болести, повремених специјалистичких прегледа, интервенеција Службе хитне помоћи и другог. Сви лекови и основна медицинска помагала обезбеђени су из градског буџета Зрењанина – истиче Лисица.
Ж. Балабан