Гојковић: Гана ће поново размотрити питање о статусу КиМ
БЕОГРАД: Питање статуса Косова и Метохије биће поново размотрено у Републици Гани, изјавила је данас председница Скупшине Србије Маја Гојковић после састанка са председником парламента Гане Арона Мајкла Оквајеом.
"Мој саговорник је рекао да ће посебно питање о статусу КиМ бити поново размотрено и да је то важно питање за њих", рекла је Гојковић новинарима у парламенту.
Она је на заједничкој конференцији рекла да је са Оквајеом разговарала о спољној политици, о преговорима са Приштином, о статусу и стању културног наслеђа на КМ и покушајнима приштинских власти да уништи трагове српског народа.
Председник парламента Гане ће, како је рекла Гојковић, разговарати и са председником Србије Александром Вучићем и премијерком Аном Брнабић
"Ми смо разговарали о унапређењу односа путем парламентарне сарадње, јер ова посета је историјска. Идуће године наше две државе обелезавају 60 година од успостављања односа, а у 60 година, ово је прва званична посета Србији", рекла је председница скупштине.
„Данас сам председница парламента, сутра - видећемо, рекла је Маја Гојковић, која се у медијима помиње као кандидат за новог министра културе.
На питање новинара да ли је то тачно, председница парламента је рекла да је то прочитала у дневној штампи и да је то њено једино сазнање.
"Данас бирамо министра финансија, а о реконструкцији владе није било речи на нивоу странака које представљају већину у парламенту", рекла је Гојковић новинарима у парламенту.
Гојковић је навела да је бављење политиком захтевна ствар, и није питање жеља, него посебних политичких околности - да ли владајућа већина сматра да треба да будете на одређеном месту и унапредите ствари у некој области.
"Заговорник сам бављења политичара политиком. Не би било чудно да неко ко води један ресор, у другој влади води други ресор", рекла је Гојковић.
Гојковић је навела да две земље имају добре и пријатељске односе, још од времена када је основан покрет несврстеаних управо у Дому народне скупштине 1961. године.
Са председником парламента Гане, било је речи, каже Гојковић, о потписивању Меморандума о сарадњи следеће године, као и да Србија буде пример добре праксе у складу са Глобалним извештајем Интерпарламентарне уније.
Председник парламента Гане Арон Мајкл Окваје казао је да је уверио председницу српског парламента да ће скренути пажњу министру спољних послова и председнику Гане, који како је рекао, ужива велику репутацију у свету, да даље орагзоварају о питању Косова и Метохије.
Он је рекао да је на састанку било речи о напретку и развоју Србије и Гане и заједничких циљева који су успостављени касних 60-их година, када је у Београду потписан Споразум о несврстанима.
"Радујемо се да унапредимо сарадњу у областима медицине, архитектуре, науке и технологије", рекао је они додао да је Србија остварила напредак и кад је речо женама у политици.
Додао је да је у парламенту у Гани у процедури закон који ће довести до тога да половина посланика буду жене.
"Надамо се да ћемо посебно развити сарадњу у области одбране пољопривреде, науке и технологије, као и да ће наше пословне заједнице успоставити бољу сардају што ће ојачати доносе две државе. Комбинција вашег знања и наших богатих ресурса допринеће унапређењу односа", рекао је Окваје, који се уписао у Књигу гостију у Скупштини.