Болница „Др Радивој Симоновић“ у борби против сексуалног насиља
СОМБОР: Сексуално насиље својеврсна је пошаст не само нашег друштва, којој се с озбиљношћу мора супротставити на све могуће начине.
Покрајински секретаријат за здравство и сомборска Општа болница „Др Радивој Симоновић“ представили су нове услуге за жртве, које су им доступне у оквиру пилот-пројекта Центра за жртве сексуалног насиља у Сомбору. Како се могло чути на представљању овог пројекта, његов циљ је унапређење мултисекторске сарадње између здравствених установа, установа социјалне заштите, правосуђа, полиције и цивилног сектора, а све како би жртва што пре добила сву неопходну помоћ на једном месту.
- Тим који је припремио овај модел је мултидисциплинаран, већином сачињен од лекара. Наше полазиште било је искуство других земаља где су центри смештени у болницама, што је логично, јер једино болнице могу да дају услугу 24 сата свих седам дана у недељи, а новина коју смо ми унели је психо-социјална подршка. Идеја је да жртве што мање буду трауматизоване проласком кроз систем и да добију што више подршке на једном месту - истакла је Даница Тодоров, експерт ангажована у пројекту као координаторка стручног тима за креирање и имплементацију модела Центара за жртве секуалног насиља у Војводини и предавач Медицинског факултета.
Амбуланта за жртве сексуалног насиља налази се на одељењу гинекологије, издвојена је, довољно пространа и сигурна, тако да жртва сву потребну медицинску и психо-социјалну помоћ добија на једном месту.
- Центар за жртве сексуалног насиља при Општој болници „Др Радивој Симоновић” је основан 2017. године у оквиру пројекта Покрајинског секретаријата за здравство „Заустави - заштити - помози - снажнији институционални одговор на родно засновано насиље у АП Војводини”. Успостављено је седам центара у седам округа АП Војводине. Пројекат је подржан средствима повереничког фонда Уједињених нација за подршку акцијама елиминације насиља над женама. Центар је тако добио око 800.000 динара за медицинску и ИТ опрему, намештај и пакете за узорковање трагова насиља - казао је др Драган Растовић, директор Опште болнице „Др Радивој Симоновић”.
У оквиру истог пројекта у простору болнице одржава се тродневена акредитована обука за 20 здравствених радника коју реализује Медицински факултет Универзитета у Новом Саду, додала је Биљана Делић. Од обуке се очекује да допринесе већој осетљивости здравственог система на родно засновано насиље. Ово је друга оваква обука у Сомбору, а до сада је едуковано више од хиљаду здравствених радника у Војводини у оквиру овог пројекта.
Психо социјална подршка
Особа се може обратити за психо социјалну подршку истог дана када је доживела сексуално насиље, после пар дана, као и након дужег времена, уколико примећује значајне сметње, промене у свом понашању, интензивна, преплављујућа осећања са којима се тешко носи и која је ремете у обављању уобичајених активности, наведено је на конференцији за медије на којој је учествовала и Весна Зец, психолог и координаторка радне групе за имплементацију пројекта
- Наша држава се, потписивањем Истанбулске конвенције обавезала, да ће поред осталих мера, оснивати и центре за жртве насиља. У неразвијеним земљама овакви центри не постоје и ми смо на неки начин ту пионири и лидери у региону, и успели смо да са врло скромним средствима, само променом организације рада унутар установе, обезбедимо овакве услуге и већу сензитивност и окренутост ка жртвама сексуалног насиља - казала је Биљана Делић, начелница и координаторка пројекта у оквиру којег је успостављен Центар за жртве секуалног насиља из Покрајинског секретаријата за здравство.
М. Миљеновић