Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Јандроковић: Сабор и у будућности покровитељ Блајбурга

12.05.2018. 16:30 21:53
Пише:
Фото: Zadarski nadbiskup Želimir Puljić, foto: FoNet

БЛАЈБУРГ: Председник Хрватског сабора Гордан Јандроковић изјавио је данас на Блајбуршком пољу, током 73. годишње комеморације убијеним усташама, да ће Сабор и у будућности бити покровитељ те комеморације, називајући тамошње догађаје "једним од тешких поглавља сложене хрватске историје".

"Као председник Хрватскога сабора прошле године сам обећао да ће се покровитељство Сабора над комеморацијом у Блајбургу наставити у будућности. И те одлуке чврсто ћу се држати. Пре свега због наше моралне, људске и цивилизацијске обавезе да искажемо пијетет жртвама злочина почињених из освете, мржње, неподношљивости или идеологије" рекао је Јандроковић.

Хина преноси да су те Јандроковићеве речи "аплаузом поздравили окупљени, од којих је део сам почетак његовог говора попратио снажним звиждуцима".

Председник Хрватске бискупске конференције (ХБК), задарски надбискуп Желимир Пуљић у проповеди је изнео трврдњу да је Блајбург "метафора прогона, мучења и погибије силног мноштва наших сународника који су без процеса и суда, без гроба и имена, умирали по логорима и гробиштима у Словенији, Хрватској, БиХ и Србији".

Хина преноси да се на крају мисе надбискуп Пуљић захвалио свим, како је наведено, "ходочасницима" на атмосфери у којој је скуп одржан и "осврнуо се на критике које у делу јавности изазива блајбуршка комеморација... као окупљање неонациста".

"Читали сте, дигла се цела Еуропа. Пише се свашта. Људи моји, где ти људи налазе такве информације и дезинформације. Ми само желимо да се Богу молимо и Богу препоручимо оне који су страдали и подстакнемо све да се коначно заврши Други светски рат, ако смем тако да кажем. Да изграђујемо домовину, али да не заборављамо оне који су без суда и осуде страдали”, поручио је Пуљић уз аплауз.

Комеморација у Блајбургу је протеклих месеци била у жижи аустријске јавности због многобројних захтева да буде забрањена, јер се ради, како је више пута наглашено, о највећем окупљању профашиста и десничара-екстремиста у Европи.

Према програму, најпре је одат помен на гробљу, а у подне је одржана миса на Лојбахер фелду, где се налази споменик убијенима.

Седам хапшења због кршења закона о величању нацизма

БЕЧ: Аустријска полиција је, по завршетку скупа хрватских ултрадесничара у Блајбургу, ухапсила седам лица и поднела девет пријава због кршења закона о величању нацизма.

Према саопштењу полиције, на комеморацији припадницима хрватских квислиншких формација убијеним на завршетку Другог светског рата, било је између 10.000 и 11.000 људи.

Обезбеђење организатора скупа вршило је контролу и враћало особе са "политичким" заставама или ознакама, али је и поред тога више учесника ушло са усташким симболима.

У Блајбугру су се могла видети лица у мајицама са ликом певача Марка Перковића Томпсона, познатом по величању усташтва, као и са усташким поздравом "За дом спремни" и усташком шаховницом, одећи.

Аустријска полиција саопштила је да током комеморације није било испада нити насиља, али да је, поред кршења закона о забрани величања нацизма, било пријава због забране боравка у Аустрији, једна пријава због кршења достојанства натписом на мајици, и једна пријава због непријављеног обављања посла, као и две казне против лица која су се кретала пругом.

Што се седам ухапшених лица тиче, ради се о шест Хрвата и једном Словенцу, који су приведени због кршења закона о забрани величања нацизма.

На Блајбургу више неће бити исто, Аустрија променила правила

БАЉБУРГ: Окупљања у Блајбургу, малом аустријском градићу на граници ка Хрватској и Словенији, засигурно више никада неће бити иста након што је ове године устала најпре аустријска јавност, а потом се организовала и полиција против оног што се сматра једним од највећих неонацистичких окупљања у овом делу Европе.

Према писању ријечког Новог листа, Аустријанци нису упућени у финесе овог историјског догађаја, већ суде по фотографијама објављеним у тамошњим медијима, а које приказују атмосферу ша окупљања из prеthodnih година.

А на тим фотографија се могу видети људи који поздрављају нацистичким поздравом, породице и појединци обучени у усташке униформе...

Због свега тога, на Блајбуршком пољу је данас полицијска контрола била никад јача, а под посебном контролом су били појединци и организације које су означене као најекстремније.

Истовремено са блајбуршким скупом одржано је први пут и протестно окупљање у организацији аустријске невладине организације. На транспарентима које су носили млади Аустријанци између осталиог су биле истакнуте илустрације Каменог звета из Јасеновца.

Иначе, аустријска штампа је нимало бираним речима с изразитог политичког центра, пропратили овогодишње обележавање на Блајбургу.

Клајне Зајтунг тако пише о „хиљадама посетилаца на усташкој комеморацији“, а дан раније најавио је да се „на усташкој комеморацији очекује 15.000 људи“, и једно и друго већ у наслову. 

ОРФ је догађај најавио као "екстремистичко десно" окупљање, уз подсећање да се прошле годин на том месту окупило чак 35.000 људи.



За разлику од prеthodnih година аустријске власти су низом мера спречиле "екстремистично политизовање" овог окупљања, па је на граници већ спречила уношење екстремистичких застава, одора, капа, знакова, па и политичког пропагандног материјала, што је и сама бискупија Корушке уочи овогодишње комеморације изразито строго осудила.

Аустрија је још прошле године крајем лета, у рану јесен, провела све законске припреме како би убудуће под противнацистичку правну регулативу ове земље потпадало и слављење других фашистичких режима из Другог светског рата, у конкретном случају режима НДХ и уопште усташког покрета.

Европарламентарац аустријског СПО, Јозеф Ваиденхолцер је за хрватски портал Express рекао да је међу првима покренуо овогодишњу кампању поводом обележавања успомене на, како је рекао, третман ратних заробљеника с краја Другог светског рата.

„Хрватска политика не би требало да подржава блајбуршка окупљања, јер се на том месту истичу и симболи који су у Хрватској забрањени.

Ипак, хрватски политичари тамо долазе сваке године, држе говоре на месту сећања и учествују у полагању венаца“, рекао је Ваиденхолцер.

Он је објаснио да аустријске владе до сада нису реаговале зато што се, прво, све одвија на приватном земљишту, друго, зато што законодавство није било прилагођено као данас и, треће, зато што је до одмицања према политичкој екстремности дошло, како је рекао, тек у 1990.

 

Пише:
Пошаљите коментар
Инцидент у Блајбургу, напад на новинаре, отет мобилни телефон

Инцидент у Блајбургу, напад на новинаре, отет мобилни телефон

12.05.2018. 14:30 14:41
Потврђене строге забране на скупу у Блајбургу 

Потврђене строге забране на скупу у Блајбургу 

08.05.2018. 13:21 13:23