Кикиндски Бландаш међу најстаријим парковима у Војводини
КИКИНДА: Парк Бландаш у Кикинди је заштићено природно добро треће категорије. Постоји од 1896.године, па спада међу најстарије паркове у Војводини.
Из Канцеларије за туризам Града Кикинда туристички водич Оливера Маринков каже да је парк интересантан, јер се у њему може видети пуно различитих врста биљака и дрвећа, па је омиљено место многих природњака.Простире на два хектара, тик до Спортског центра и оивичен је стадионом и Ученичким домом. Одмах поред налази се и коњички клуб, па се неретко у њему могу видети и пуштени коњи.
- Бландаш је једно од омиљених места Кикинђана за рекреацију, осим Спортског центра, и то за трчање. Док се грађани више шетају око Старог језера, парк је намењен спортским активностима - каже Маринков и додаје да је парк подигнут на земљишту које је град откупио од Торонталске газдинске заједнице како би грађани имали место за одмор.
Парк је кроз време мењао назив, почев од Варошког врта, па је био Народна башта, Велики парк и напослетку Бландаш. Мањи део парка урађен је у француском стилу и организован као класични партер, од обликованог шимшира, геометријски сађеног, унутар којег се налази цвеће, али и разне биљке. Остали део простора пројектован је у енглеском стилу, према којем су сађене групе стабала, те појединачна стабла, између којих се налазе травњаци.
- Честе су екскурзије овде, учитељице и наставници доводе децу, а одржавао се и крос - каже Маринков и додаје да се у парку увек може видети неко ко трчи и вежба.
Рекреативце привлачи хладовина, 40 различитих врста дрвећа са око 700 стабала, од којих су 11 четинари, а 29 врста припада лишћарама.
- Парк је посебно богат великим стаблима храста лужњака, платана, беле и црне тополе, јавора, али има и алеју кестена - истиче Маринков и додаје да се кестен протеже дуж главне стазе у парку, док се у дну парка налази ветрозаштитни појас од црне тополе и јавора.
Парк Бландаш је под заштитом због присуства великог броја декоративних врста дендрофлоре, али и вредних стабала велике старости импозантних димензија, као и атрактивних пејзажних обележја, културно-историјске вредности и еколошке и здравствене улоге у граду. О парку се стара Јавно предузеће за комуналну инфраструктуру и услуге „Кикинда”, уз услове које прописује Покрајински завод за заштиту природе.
М. Стакић
Фото: Ф. Бакић
Пројекат „Кикинда објективно” реализовала је „Панонија медиа” уз подршку „Дневника”. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове Града Кикинда, који суфинансира пројекат.