Немцима занимљиво био–гасно постројење у Ботошу
БОТОШ: У оквиру програма партнерства у области биоенергије између Баден-Виртемберга и Србије, који подржава Немачка организација за међународну сарадњу ГИЗ у оквиру Немачко-српске развојне сарадње, Београд и Зрењанин у уторак, 17. априла, посетиће делегација ове јужне немачке покрајине, предвођена државним секретаром Андреом Бауманом.
Делегација из Баден -Виртемберга у Београду ће разговарати са представницима Министарства заштите животне средине Републике Србије где ће, између осталог, тема разговора бити наставак стратешког партнерства у области развоја одрживог тржишта бионерегије.
Једна од централних тачака посете делегације биће обилазак биогасног постројења за комбиновану производњу електричне и топлотне енергије у Ботошу. Ово постројење би у оквиру биоенергетског партнерства, уз подршку Министарства заштите животне средине, климе и енергетике Баден-Виртемберга и пројекта Немачко-српске развојне сарадње „Развој одрживог тржишта биоенергије у Србији“, који спроводи ГИЗ, могло да буде прво постројење у Србији које ће реализовати концепт коришћења отпадне топлотне енергије из свог постројења за грејање јавних и других објеката у овом селу са око 2.000 становника, које се налази недалеко од Зрењанина. Домаћини делегације Баден-Виртемберга у Ботошу биће представници градске власти у Зрењанину, фирме „Биолектра“ д.о.о, у чијем је власништву ботошко био-гасно постројење, као и представници Месне заједнице Ботош.
Партнерство у области биоенергије, које је успостављено септембра 2014. године између немачке савезне покрајине Баден-Виртемберга и Србије, нуди могућност спровођења заједничких активности и идентификовања и коришћења синергија у областима обновљивих извора енергије, заштите животне средине и економских политика.
Партнерство у области биоенергије се заснива на три области - промовисању политичког дијалога у намери стварања повољних оквирних услова за развој одрживог тржишта биоенергије који би допринео енергетској сигурности и заштити климе, јачању сарадње између немачких и српких фирми поводом конкретних пројеката, развоју тржишта и успостављање кооперацијских односа, као и надоградњи научне сарадње на већ постојећим темељима са циљем даљег развоја технологија и промовисања иновација из области обновљивих извора енергије и заштите животне средине.
Ж. Балабан