Представници ЕУ посетили Прихватни центар у Кикинди
КИКИНДА: Представници Делегације ЕУ и Града Кикинда посетили су данас реновирани Прихватни центар за мигранте у коме је смештено око 130 миграната и избеглица, Дом здравља Кикинда коме је уручено специјализовано медицинско возило, а присуствовали су и волонтерској акцији пошумљавања терена у селу Банатска Топола.
Током последњих неколико месеци у Прихватном центру су побољшани услови за сместај, саграђени су дечје игралиште и ограда око Центра, осветљење и видео надзор, а трпезарија и кухиња су потпуно реновиране, саопштила је Међународна организација за миграције (ИОМ).
За радове је ЕУ обезбедила око 184.000 евра, а данашња посета је организована у оквиру Подршке ЕУ управљању миграцијама у Србији.
Приликом посете Дому здравља "Кикинда", шеф операције у Делегацији ЕУ у Србији Никола Бизел уручио је специјализовано медицинско возило вредно 21.000 евра, које ће олакшати транспорт пацијената од Дома здравља ка установама вишег нивоа здравствене заштите.
Такође, како је саопштено, Заводу за јавно здравље уручен је микробиолошки анализатор вредан 20.000 евра, који ће значајно унапредити ефикасност рада у лабораторији.
"Веома сам задовољан овим што сам видео данас у Кикинди и уверио се да се помоћ ЕУ адекватно користи и стиже до оних којима је потребна. Унапредили смо функционисање здравствене заштите у Кикинди, па ће лечење бити олакшано за локално становништво, као и за мигранте и избеглице смештене у Прихватном центру", рекао је Бизел.
Навео је да ЕУ подржава функционисање Прихватног центра у Кикинди, као и осталих прихватних и центара за азил у обезбеђивању средстава за адекватан смештај, храну, приступ здравственој заштити и образовању за децу, превоз деце до школа, заштиту миграната, а посебно деце и осталих рањивих категорија.
"Наша подршка се односи и на текуће трошкове у прихватним центрима, као и за рад особља", рекао је Никола Бизел и похвалио акцију пошумљавања, као још један вид социјалне кохезије између миграната и локалног становништва.
У волонтерској акције пошумљавања у селу Банатска Топола, волонтери и мигранти смештени у Прихватном центру заједно су посадили саднице које ће имати улогу да спрече ерозију тла услед утицаја подземних вода.
Градоначелник Кикинде Павле Марков захвалио је ЕУ што је препознала потребе града и учествовала у подизању квалитета живота како Кикинђана, тако и избеглица и миграната који бораве на територији овог града.
"Град Кикинда заједно са представницима ЕУ може и жели да реализује пројекте од велике важности за своје суграђане", рекао је Марков и навео да се увелико размишља о будућим пројектима са ЕУ.
Активности којима је подржана Кикинда као град на чијој територији бораве мигранти имплементирали су Програм Уједињених нација за развој (УНДП), Светска здравствена организација (ВХО), Међународна организација за миграције (ИОМ) и Канцеларија Уједињених нација за пројектне услуге (УНОПС).
Од средине 2015. године, када је почео повећан прилив миграната на територију Србије, ЕУ је донирала више од 98 милиона евра за хуманитарну помоћ и заштиту миграната.