Упис у катастар код бележника, а не на шест шалтера
– Пет година након што је привреда кроз НАЛЕД-ову Сиву књигу затражила хитно решавање проблема дуготрајне процедуре уписа права у катастар, Влада Србије и ресорне институције покрећу ову реформу, а уколико буде усвојен предлог НАЛЕД-а за увођење обједињене пореске пријаве за порезе на имовину и пренос апсолутних права, уместо шест одлазака на шалтере ради уписа некретнине, од 1. јула ове године биће довољан само један.
Окосницу реформе представља нови закон о поступку уписа у катастар непокретности кога ће пратити измене неколико пореских закона. Циљ је да грађани више немају директан контакт с Републичким геодетским заводом, Пореском управом и локалном пореском администрацијом већ да све послове око добијања листа непокретности, овере купопродајног уговора, добијања решења о упису некретнине и подношења пореских пријава заврше одласком код јавног бележника, који ће те послове обавити електронском комуникацијом са осталим органима преко е-шалтера.
- Реформа катастра је једна од најкомплекснијих реформи и, поред унапређења која спроводимо у сектору у здравству, најважнија за грађане Србије. Грађани и привреда су се деценијама борили с проблемом катастра и драго ми је да коначно уводимо ред. Део ове реформе је и усвајање закона о националној инфраструктури геопросторних података и израда адресног регистра – изјавила је премијерка Србије Ана Брнабић на представљању новог закона у просторијама РГЗ.
Потпредседница Владе Србије и министарка грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић оценила је да је реформа катастра наставак увођења е-грађевинских дозвола и да ће обе бити револуционарне и помоћи да Србија настави пут ка светском врху у овој области. Кључни циљ је формирање е-катастра. Она је најавила да ће нови закон бити у парламенту у априлу.
„Поред брже процедуре уписа права, желимо да убрзамо другостепено решавање захтева код којих постоје нерешени имовински односи. Такви предмети су се пред катастром решавали 10 до 15 година услед бројних жалби. Сада ће и та процедура имати мањи број корака“, рекла је Михаловић.
Извршна директорка НАЛЕД-а Виолета Јовановић истакла је да је унапређење рада катастра од великог значаја за привреду и да је НАЛЕД као члан радне групе за израду закона био посредник у дијалогу с државом и трасирању реформе и помогао у координацији министарстава грађевинарства, правде и финансија, РГЗ, Пореске управе, извршитеља и Канцеларије за ИТ и е-управу.
Оно што грађане свакако занима је цена уписа у катастар по новим прописима.
Међутим, као су нам рекли неки од новосадских јавних бележника ни они још не знају колико би ова услуга грађане могла коштати.
Директор РГЗ Борко Драшковић изјавио је да се реформа катастра одвија у три фазе са циљем да дође до његове дигитализације и да подаци буду транспарентнији и доступнији грађанима.
У току је реализација пројекта са Светском банком на јачању инфраструктуре, а Влада Србије одобрила је запошљавање још 567 службеника како би РГЗ био и кадровски појачан.
Д. Урошевић