Уместо краја суђење Арпаду Сабоу одложено на неодређено време
У новосадском Вишем суду одложено је суђење на неодређено време Арпаду Сабоу, званом Арпи (30), с пребивалиштем у Липару, код Куле, а боравиштем у Ветернику, окривљеном да је претпрошле године усмртио супругу и ћеркицу.
Разлог одлагања главног претреса, у данау када су се очекивале завршне речи, је помало неочекиван предлог његовог браниоца адвоката Драгана Чолића за ангажовање стручног саветника.
Према становишту одбране допунски налаз и мишљење комисије вештака психијатрије и психологије, између осталог, на околности његовог понашања на prеthodnim рочиштима, а које су стручњаци Клиничког центра Војводине требали да образлажу, изашло је из оквира наредбе суда са задацима за стручну процену. Након дуже паузе због новог момента у поступку, велико веће којим председава судија Тамара Радовић, одлучило је да одложи главни претрес, те да о предлогу донесе одлуку Веће Вишег суда, који треба да утврди да ли је предлог одбране дат балговремено и да ли стручни сватеник може бити ангожован на терет буџета.
У преходном налазу и мишљењу експерата из Новог Сада наводи се да је он у време извршења дела био урачунљив, односно способност да схвати значај дела била је смањена, али не до битног степена. Он, је приликом прегледа казао да му је тешко, да није био у стању да говори о догађају, али га се, наводно, сећа и често га сања.
На рочишту пре два и по месеца прихваћен је предлог заступника оптужног акта Александре Лучић-Пфајфер да се уради допунско ДНК вештачење. Наиме, ДНК анализу образлагала је на једном од prеthodnih рочиштуа судски вештак Јелена Тошић, која је навела да на дршци ножа који је вештачен нема трагова окривљеног нити видљивих трагова крви. Такође, казала је да је на сечиву било трагова крви који су вешатачени.
По досадашњем вештачењу, с великом вероватноћом може се тврдити да се брис тамноцрвених мрља доводи у везу с убијеном ћеркицом Николином, али не и са супругом окривљеног, Славицом. После тог излагања, заменица вишег јавног тужиоца Александра Лучић-Пфајфер је питала да ли је вештачен и део сечива који улази у дршку где има неких трагова, а када је добила одговор да није, наговестила је да ће тражити допунско вештачење поменутог ножа.
Судски вештак Јелена Тошић је нагласила да се у лабораторији Националног криминалистичко-техничког центра раде вештачења крви, пљувачке и семене течности те да је ново вештачење наведеног ножа могуће ако је он чуван у одговарајузћим условима, прописно запакован, на собној температури, и да није био изложен директној сунчевој светлости у простору с одговарајућом влагом.
Лучићева је тада изјавила да је проверила у каквом стању је чуван у полицији нож и да је тај доказ држан у адекватним условима, те да се анализа може поновити јер се по њеним уврењима на споју сечива и дршке налази битан траг, који није вештачен а могло би да се ради о значајним остацима крви оптуженог.
М. Вујачић