Umesto kraja suđenje Arpadu Sabou odloženo na neodređeno vreme
U novosadskom Višem sudu odloženo je suđenje na neodređeno vreme Arpadu Sabou, zvanom Arpi (30), s prebivalištem u Liparu, kod Kule, a boravištem u Veterniku, okrivljenom da je pretprošle godine usmrtio suprugu i ćerkicu.
Razlog odlaganja glavnog pretresa, u danau kada su se očekivale završne reči, je pomalo neočekivan predlog njegovog branioca advokata Dragana Čolića za angažovanje stručnog savetnika.
Prema stanovištu odbrane dopunski nalaz i mišljenje komisije veštaka psihijatrije i psihologije, između ostalog, na okolnosti njegovog ponašanja na prethodnim ročištima, a koje su stručnjaci Kliničkog centra Vojvodine trebali da obrazlažu, izašlo je iz okvira naredbe suda sa zadacima za stručnu procenu. Nakon duže pauze zbog novog momenta u postupku, veliko veće kojim predsedava sudija Tamara Radović, odlučilo je da odloži glavni pretres, te da o predlogu donese odluku Veće Višeg suda, koji treba da utvrdi da li je predlog odbrane dat balgovremeno i da li stručni svatenik može biti angožovan na teret budžeta.
U prehodnom nalazu i mišljenju eksperata iz Novog Sada navodi se da je on u vreme izvršenja dela bio uračunljiv, odnosno sposobnost da shvati značaj dela bila je smanjena, ali ne do bitnog stepena. On, je prilikom pregleda kazao da mu je teško, da nije bio u stanju da govori o događaju, ali ga se, navodno, seća i često ga sanja.
Na ročištu pre dva i po meseca prihvaćen je predlog zastupnika optužnog akta Aleksandre Lučić-Pfajfer da se uradi dopunsko DNK veštačenje. Naime, DNK analizu obrazlagala je na jednom od prethodnih ročištua sudski veštak Jelena Tošić, koja je navela da na dršci noža koji je veštačen nema tragova okrivljenog niti vidljivih tragova krvi. Takođe, kazala je da je na sečivu bilo tragova krvi koji su vešatačeni.
Po dosadašnjem veštačenju, s velikom verovatnoćom može se tvrditi da se bris tamnocrvenih mrlja dovodi u vezu s ubijenom ćerkicom Nikolinom, ali ne i sa suprugom okrivljenog, Slavicom. Posle tog izlaganja, zamenica višeg javnog tužioca Aleksandra Lučić-Pfajfer je pitala da li je veštačen i deo sečiva koji ulazi u dršku gde ima nekih tragova, a kada je dobila odgovor da nije, nagovestila je da će tražiti dopunsko veštačenje pomenutog noža.
Sudski veštak Jelena Tošić je naglasila da se u laboratoriji Nacionalnog kriminalističko-tehničkog centra rade veštačenja krvi, pljuvačke i semene tečnosti te da je novo veštačenje navedenog noža moguće ako je on čuvan u odgovarajuzćim uslovima, propisno zapakovan, na sobnoj temperaturi, i da nije bio izložen direktnoj sunčevoj svetlosti u prostoru s odgovarajućom vlagom.
Lučićeva je tada izjavila da je proverila u kakvom stanju je čuvan u policiji nož i da je taj dokaz držan u adekvatnim uslovima, te da se analiza može ponoviti jer se po njenim uvrenjima na spoju sečiva i drške nalazi bitan trag, koji nije veštačen a moglo bi da se radi o značajnim ostacima krvi optuženog.
M. Vujačić