broken clouds
-1°C
25.11.2024.
Нови Сад
eur
116.9977
usd
111.7457
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Раном дијагностиком може да се победи болест

20.03.2018. 22:01 22:05
Пише:
Фото: Обележен Национални дан борбе против рака дојке  Фото: С. Шушњевић

Жене које се лече од карцинома у Институту за онкологију Војводине добиле су нарцисе у оквиру манифестације “Цвет на дар”, чиме је Асоцијација за унапређење здравља обележила Национални дан борбе против рака дојке.

Асоцијација већ пет година на овај начин обележава Национални дан борбе против рака дојке, од које сваке године у свету умре пола милиона жена.Председница Асоцијације за унапређење здравља, медицинска сестра Весна Имброњев, рекла је да су њихове чланице жене које су имале неку малигну болест.

„Све чланице Асоцијације биле су у вашим папучама и све смо лежале у постељама у којима сте ви сада. Дијагноза рака није завршетак, јер и даље може да се ужива у животу. Важно је да се малигна промена уочи на почетку, као и да се елиминишу фактори ризика који воде у болест, попут пушења, гојазности, физичке неактивности“, казала је Весна Имброњев пацијенткињама Института за онкологију Војводине и заједно са чланицама Асоцијације и студенткињама здравствене неге поделила болесницама нарцисе, као симбол борбе против рака дојке.

Весна Имброњев је напоменула и да чланице Асоцијације сваког првог четвртка у месецу обилазе пацијенткиње у Институту.„На радионицама можете да нас питате о свему кроз шта смо и ми прошле у току лечења, као и о томе која су вам права и како да их остварите“, казала је Имброњев.

Превенције има довољно, али увек може више и боље, али она сматра да су наше жене превише окренуте породици и послу, а премало себи. Стога у оквиру пројекта “Буђење даме” покушавају да пробуде Новосађанке и позивају их да ставе себе на прво место и воде рачуна о свом здрављу, јер ће само здраве моћи да се посвете и породици и послу.

Помоћница директора Института за онкологију Војводине задужена за медицинску делатност, стратешка питања и развој професорка др Јасна Трифуновић, изнела је податак да годишње у свету од рака дојке оболи око 1.700.000 жена, а умре пола милиона.


Тим за бесплатне прегледе на покретном мамографу



Министарство здравља запослиће 10 радиолога и формираће тим који ће у целој Србији организовати кампање бесплатних прегледа дојке на покретном мамографу, с обзиром на то да се тек трећина жена одазове на редован преглед у домовима здравља, рекао је министар здравља Златибор Лончар на трибини посвећеној Националном дану борбе против рака дојке. Лончар је навео да је прошле године 120.000 жена између 50. и 69. године позвано на редован мамографски преглед дојке, а да се одазвало око 45.000 жена.С друге стране, министар каже да ће због великог интересовања суграђанки акција бесплатног прегледа на покретном мамографу испред зграде РТС биће продужена, док ће сличне акције бити организоване у целој Србији.


„У Србији годишње оболи више од 4.500 жена, а око једне трећине, њих 1.600, умре од рака дојке. У нашој земљи расте и број оболелих и стопа морталитета, а у свету је стопа морталитета смањена. То је учињено добрим скринингом и раном детекцијом болести, као и новим терапијама, те бољим ефектом лечења. Рана дијагностика је стога императив и доноси већу шансу за излечење. У Србији се болест касно детектује, када је већ узнапредовала. И овом манифестацијом наглашавамо значај превентивних прегледа и ране дијагностике, што доприноси бољем излечењу“, казала је др Трифуновић и додала да се у Војводини сваке године од рака дојке лечи око 1.000 жена.

Према њеним речима, карцином дојке је други најчешћи узрок смрти у свету, а на водећој је позицији у Србији по стопи превремене смртности жена млађег и средњег доба, односно у популацији између 40 и 60 година.

Главна медицинска сестра Института Сандра Спајић истакла је да је све више оболелих од рака дојке и да су то све млађе жене.„Институт има 239 постеља и међу пацијентима је више жена, а најчешће дијагнозе су рак дојке и гинеколошки карциноми“, казала је Спајић.

Поводом Националног дана борбе против рака дојке у Клиничком центру Војводине јуче је организована акција бесплатних мамографских прегледа, за све жене старије од 50 година. За ова снимања није било заказивања, нити су били потребни упути.

Љ. Петровић

Пише:
Пошаљите коментар
Мушкарци највише умиру од рака плућа, жене од рака дојке

Мушкарци највише умиру од рака плућа, жене од рака дојке

02.02.2018. 14:31 14:40
И девојчице оболевају од рака дојке

И девојчице оболевају од рака дојке

01.04.2017. 11:33 11:38
Србија друга у Европи по броју умрлих од рака дојке

Србија друга у Европи по броју умрлих од рака дојке

20.03.2017. 20:14 13:52