Вучић: Могућ компромис, не и понижење и урушавање државе
Председник Србије Александар Вучић рекао је након састанка с помоћником државног секретара САД за Европу и Евроазију Весом Мичелом да је ситуација око Косова и Метохије највећа препрека на европском путу Србије, и да је Београд зато спреман да разговара о могућим компромисима.
– Али, ма колико мала, ма колико Србија била небитна за велике силе, можемо да прихватимо једино компромисно решење, али понижење сопственог народа и урушавање сопствене државе не можемо – навео је Вучић, и приметио да је сваки компромис тежак, али да то „морају да прихвате и друга и трећа страна”.
Категоричан је да не постоји ниједан међународни правни акт који може оправдати формирање оружаних снага Косова.
– Не постоји и не може да га измисли нико ни у САД, ни у ЕУ. У складу с Војнотехничким споразумом из Куманова, никакве војне снаге Косова не могу да постоје, само Кфор може да постоји – поручио је председник Србије.
Мичел је на заједничкој конференцији за новинаре рекао да Сједињене Државе подржавају дијалог Београда и Приштине, и позвао обе стране да спроведу све обавезе које су преузеле. Помоћник државног секретара, коме је то прва посета Балкану од ступања на дужност, истакао је да се радује сарадњи с председником Вучићем да би се испунили заједнички циљеви. Тврди и да „Косово има право да формира професионалне снаге које ће се бавити безбедношћу и које би укључиле и косовске Србе”.
Вучић је истовремено подсетио на то да ни Резолуција 1244 СБ УН не предвиђа албанске војне снаге, већ говори само враћању српских снага безбедности.
– Ја зато питам све наше госте да наведу један члан, параграф који даје за право било коме да такву војску формира – казао је Вучић. – Они то заснивају на томе што су признали независност Косова, Американци према томе имају посебан однос и посебне везе с Косовом, и пошто их признају, сматрају да имају право да формирају снаге безбедности.
Додајо је да „Србија не мисли тако о томе, супротставља се и супротстављаће се и даље”, и то је, каже, и Мичелу „пренео недвосмислено”.
– Мој је посао да штитим наше интересе и да говорим у складу са законом, а осим тога, не мислим да би такав потез допринео било чијој стабилности у региону – закључио је Вучић.
Уједно је подвукао да људи треба да буду свесни тога да без Американаца не може бити решен ни косовски проблем, ни многи други у региону.
– Тако да, ако неко мисли да је то могуће без уплива америчке стране или да се не питају ништа – то је наивно и неодговорно – приметио је Вучић.
Српски председник је предочио да две државе имају различите ставове о КиМ, али и да је званичник Стејт департмента „саслушао оно што Србија има да каже, а можда и разумео”. Америчком дипломати пренео је да је „готово уверен” у то да Приштина неће спровести Бриселски споразум, односно формирање ЗСО.
– Албанци су имали само једну обавезу која проистиче из међународноправног уговора, а то је успостављање Заједнице српских општина. Они ту једину обавезу нису испунили. ЕУ и САД знају за то и захвалан сам што је Мичел рекао да је важно да та обавеза буде испуњена – нагласио је Вучић, уз опаску да од тог посла нема ништа јер, да су Албанци хтели да га испуне у prеthodnih пет година, то би и урадили, „а нису мрднули прстом”.
Подсетио је на то да је Србија из Бриселског споразума испунила све своје обавезе – питање правосуђа, полиције на северу Косова, цивилне заштите, телекомуникација. Да Срби нису испунили било шта из договора, истакао је, они би се нашли под огромним притиском.
– С великом пажњом и надом ћемо наставити да радимо с Мичелом и на очувању мира и стабилности на Балкану и решавању свих тешких питања – истакао је Вучић, додајући да је сваки изгубљени дан – изгубљен не само за међународну заједницу већ и за грађане Србије.
Рекао сам Мичелу: Побеђиваћу докле хоћу
– Србија је демократска земља, помоћник америчког државног секретара Вес Мичел добродошао и има право да се састане с ким хоће, па и с опозицијом – рекао је Вучић. – Што се тиче победа на изборима, ни господин Мичел, ни још стотине њих не може да им помогне јер морате да имате политику, а не да буде политика – све ће бити бесплатно у једној земљи – рекао је Вучић.
Он је, међутим, истакао да верује да је Мичел само дошао „да чује све, ништа друго”.
– Рекао сам Мичелу, као што сам рекао и у Србији стотину пута, сваки пут на сваким изборима сам их побеђивао све убедљивије. Побеђивао бих их и побеђиваћу докле год будем хтео, али неће бити они ти који ће мене победити, него ћу се сам склонити када будем схватио да је дошло време за неке млађе, боље и способније. То време није уопште далеко, зато што мислим да смо, сем Косова, многе важне ствари у земљи урадили – навео је председник Србије.
Сусрет с Мичелом је, приметио је, значајан и представља корак напред јер је он показао поштовање према Србији, „с обзиром на то да смо се неретко суочавали с другачијим примерима”. Захвалио је Мичелу на посети Србији, и истакао да је с њим имао добар и отворен разговор, који је био садржајан и да су обухваћена сва питања која су важна за Србе и за однос Србије и САД. Поручио је да Србија жели добре и још боље односе са САД, и изразио наду да ће Вашингтон подржати компромисе.
И Мичел је потврдио да је с Вучићем имао добар и отворен разговор, и поручио да Сједињене Државе подржавају дијалог Београда и Приштине. Позвао је обе стране да спроведу све обавезе које су преузеле. Указао је и на то да Сједињене Државе подржавају трансформацију косовских безбедносних снага у професионалну војску. Како је објаснио, Косово има право да формира професионалне снаге које ће се бавити безбедношћу, и додао да то не би била никаква претња Србији и Србима.
Старо партнерство
Мичел је рекао да је партнерство Србије и САД веома старо и да су две земље биле савезнице у два светска рата.
– Прошло је сто година од када су САД стале уз Србију и подржале је у борби у Првом светском рату. Тада се на Белој кући завијорила застава Србије као симбол солидарности са савезницима и Вудро Вилсон је тада сваког Американца замолио да се моли за српски народ – подсетио је Мичел.
Указао је на то да су стотине хиљада Срба емигрирале и тиме обогатиле културу САД, али и да америчке компаније запошљавају 18.000 радника у Србији и да помажу Србији да буде конкурентна. САД су дале милијарду долара помоћи за десет година, а активна је, напомиње, и војна сарадња двеју држава.
– Желимо да вратимо блискост и сарадњу која је била део заједничке историје – тврди Мичел.
– САД желе да помогну да се пронађе једно велико решење за које сматрам и разумем да је и циљ унутрашњег дијалога, који је покренуо председник Вучић. Ми смо спремни да слушамо, да помогнемо и да будемо креативни. Наравно, и опрезни према неким једноставним решењима, која можда могу довести до неког негативног преседана у региону и угрозити његову стабилност – предочио је Мичел.
Амерички званичник се prеthodno састао и са српском премијерком. Ана Брнабић и Мичел су разговарали о даљем напретку Србије ка чланству у ЕУ, наставку Бриселског дијалога и темама везаним за стабилност региона Западног Балкана. Ана Брнабић се захвалила на подршци, и нагласила да је Србија посвећена дијалогу, додајући да Србија не жели да оставља замрзнуте конфликте новим генерацијама.
С. Станковић