Vučić: Moguć kompromis, ne i poniženje i urušavanje države
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je nakon sastanka s pomoćnikom državnog sekretara SAD za Evropu i Evroaziju Vesom Mičelom da je situacija oko Kosova i Metohije najveća prepreka na evropskom putu Srbije, i da je Beograd zato spreman da razgovara o mogućim kompromisima.
– Ali, ma koliko mala, ma koliko Srbija bila nebitna za velike sile, možemo da prihvatimo jedino kompromisno rešenje, ali poniženje sopstvenog naroda i urušavanje sopstvene države ne možemo – naveo je Vučić, i primetio da je svaki kompromis težak, ali da to „moraju da prihvate i druga i treća strana”.
Kategoričan je da ne postoji nijedan međunarodni pravni akt koji može opravdati formiranje oružanih snaga Kosova.
– Ne postoji i ne može da ga izmisli niko ni u SAD, ni u EU. U skladu s Vojnotehničkim sporazumom iz Kumanova, nikakve vojne snage Kosova ne mogu da postoje, samo Kfor može da postoji – poručio je predsednik Srbije.
Mičel je na zajedničkoj konferenciji za novinare rekao da Sjedinjene Države podržavaju dijalog Beograda i Prištine, i pozvao obe strane da sprovedu sve obaveze koje su preuzele. Pomoćnik državnog sekretara, kome je to prva poseta Balkanu od stupanja na dužnost, istakao je da se raduje saradnji s predsednikom Vučićem da bi se ispunili zajednički ciljevi. Tvrdi i da „Kosovo ima pravo da formira profesionalne snage koje će se baviti bezbednošću i koje bi uključile i kosovske Srbe”.
Vučić je istovremeno podsetio na to da ni Rezolucija 1244 SB UN ne predviđa albanske vojne snage, već govori samo vraćanju srpskih snaga bezbednosti.
– Ja zato pitam sve naše goste da navedu jedan član, paragraf koji daje za pravo bilo kome da takvu vojsku formira – kazao je Vučić. – Oni to zasnivaju na tome što su priznali nezavisnost Kosova, Amerikanci prema tome imaju poseban odnos i posebne veze s Kosovom, i pošto ih priznaju, smatraju da imaju pravo da formiraju snage bezbednosti.
Dodajo je da „Srbija ne misli tako o tome, suprotstavlja se i suprotstavljaće se i dalje”, i to je, kaže, i Mičelu „preneo nedvosmisleno”.
– Moj je posao da štitim naše interese i da govorim u skladu sa zakonom, a osim toga, ne mislim da bi takav potez doprineo bilo čijoj stabilnosti u regionu – zaključio je Vučić.
Ujedno je podvukao da ljudi treba da budu svesni toga da bez Amerikanaca ne može biti rešen ni kosovski problem, ni mnogi drugi u regionu.
– Tako da, ako neko misli da je to moguće bez upliva američke strane ili da se ne pitaju ništa – to je naivno i neodgovorno – primetio je Vučić.
Srpski predsednik je predočio da dve države imaju različite stavove o KiM, ali i da je zvaničnik Stejt departmenta „saslušao ono što Srbija ima da kaže, a možda i razumeo”. Američkom diplomati preneo je da je „gotovo uveren” u to da Priština neće sprovesti Briselski sporazum, odnosno formiranje ZSO.
– Albanci su imali samo jednu obavezu koja proističe iz međunarodnopravnog ugovora, a to je uspostavljanje Zajednice srpskih opština. Oni tu jedinu obavezu nisu ispunili. EU i SAD znaju za to i zahvalan sam što je Mičel rekao da je važno da ta obaveza bude ispunjena – naglasio je Vučić, uz opasku da od tog posla nema ništa jer, da su Albanci hteli da ga ispune u prethodnih pet godina, to bi i uradili, „a nisu mrdnuli prstom”.
Podsetio je na to da je Srbija iz Briselskog sporazuma ispunila sve svoje obaveze – pitanje pravosuđa, policije na severu Kosova, civilne zaštite, telekomunikacija. Da Srbi nisu ispunili bilo šta iz dogovora, istakao je, oni bi se našli pod ogromnim pritiskom.
– S velikom pažnjom i nadom ćemo nastaviti da radimo s Mičelom i na očuvanju mira i stabilnosti na Balkanu i rešavanju svih teških pitanja – istakao je Vučić, dodajući da je svaki izgubljeni dan – izgubljen ne samo za međunarodnu zajednicu već i za građane Srbije.
Rekao sam Mičelu: Pobeđivaću dokle hoću
– Srbija je demokratska zemlja, pomoćnik američkog državnog sekretara Ves Mičel dobrodošao i ima pravo da se sastane s kim hoće, pa i s opozicijom – rekao je Vučić. – Što se tiče pobeda na izborima, ni gospodin Mičel, ni još stotine njih ne može da im pomogne jer morate da imate politiku, a ne da bude politika – sve će biti besplatno u jednoj zemlji – rekao je Vučić.
On je, međutim, istakao da veruje da je Mičel samo došao „da čuje sve, ništa drugo”.
– Rekao sam Mičelu, kao što sam rekao i u Srbiji stotinu puta, svaki put na svakim izborima sam ih pobeđivao sve ubedljivije. Pobeđivao bih ih i pobeđivaću dokle god budem hteo, ali neće biti oni ti koji će mene pobediti, nego ću se sam skloniti kada budem shvatio da je došlo vreme za neke mlađe, bolje i sposobnije. To vreme nije uopšte daleko, zato što mislim da smo, sem Kosova, mnoge važne stvari u zemlji uradili – naveo je predsednik Srbije.
Susret s Mičelom je, primetio je, značajan i predstavlja korak napred jer je on pokazao poštovanje prema Srbiji, „s obzirom na to da smo se neretko suočavali s drugačijim primerima”. Zahvalio je Mičelu na poseti Srbiji, i istakao da je s njim imao dobar i otvoren razgovor, koji je bio sadržajan i da su obuhvaćena sva pitanja koja su važna za Srbe i za odnos Srbije i SAD. Poručio je da Srbija želi dobre i još bolje odnose sa SAD, i izrazio nadu da će Vašington podržati kompromise.
I Mičel je potvrdio da je s Vučićem imao dobar i otvoren razgovor, i poručio da Sjedinjene Države podržavaju dijalog Beograda i Prištine. Pozvao je obe strane da sprovedu sve obaveze koje su preuzele. Ukazao je i na to da Sjedinjene Države podržavaju transformaciju kosovskih bezbednosnih snaga u profesionalnu vojsku. Kako je objasnio, Kosovo ima pravo da formira profesionalne snage koje će se baviti bezbednošću, i dodao da to ne bi bila nikakva pretnja Srbiji i Srbima.
Staro partnerstvo
Mičel je rekao da je partnerstvo Srbije i SAD veoma staro i da su dve zemlje bile saveznice u dva svetska rata.
– Prošlo je sto godina od kada su SAD stale uz Srbiju i podržale je u borbi u Prvom svetskom ratu. Tada se na Beloj kući zavijorila zastava Srbije kao simbol solidarnosti sa saveznicima i Vudro Vilson je tada svakog Amerikanca zamolio da se moli za srpski narod – podsetio je Mičel.
Ukazao je na to da su stotine hiljada Srba emigrirale i time obogatile kulturu SAD, ali i da američke kompanije zapošljavaju 18.000 radnika u Srbiji i da pomažu Srbiji da bude konkurentna. SAD su dale milijardu dolara pomoći za deset godina, a aktivna je, napominje, i vojna saradnja dveju država.
– Želimo da vratimo bliskost i saradnju koja je bila deo zajedničke istorije – tvrdi Mičel.
– SAD žele da pomognu da se pronađe jedno veliko rešenje za koje smatram i razumem da je i cilj unutrašnjeg dijaloga, koji je pokrenuo predsednik Vučić. Mi smo spremni da slušamo, da pomognemo i da budemo kreativni. Naravno, i oprezni prema nekim jednostavnim rešenjima, koja možda mogu dovesti do nekog negativnog presedana u regionu i ugroziti njegovu stabilnost – predočio je Mičel.
Američki zvaničnik se prethodno sastao i sa srpskom premijerkom. Ana Brnabić i Mičel su razgovarali o daljem napretku Srbije ka članstvu u EU, nastavku Briselskog dijaloga i temama vezanim za stabilnost regiona Zapadnog Balkana. Ana Brnabić se zahvalila na podršci, i naglasila da je Srbija posvećena dijalogu, dodajući da Srbija ne želi da ostavlja zamrznute konflikte novim generacijama.
S. Stanković