Србија "челични пријатељ" Кине,можда још једна авиолинија
БЕОГРАД: Односи између Кине и Србије сада су на историјски највишем нивоу, изјавио је данас амбасадор Кине у Србији Ли Манчанг и додао да се може рећи да ретко која земља у Европи и свету има тако блиске односе са Кином.
"Пријатељство две земље је челично", рекао је кинески дипломата на промоцији Кинеско-српског привредног удружења и разговору на тему "Будућност сарадње Кине и Србије".
Он је рекао да наши народи један другог воле, да безвизни систем од јануара прошле године сада нагло повећава број кинеских туриста који долазе у Србији и додао:
"Користим прилику да откријем тајну, разговарамо и о другој авионској линији између Београда и другог кинеског града, то је у току", рекао је Ли.
Како је рекао амбасадор, кинески председник је назвао однос између Кине и Србије "челично пријатељство" и оценио да "ништа није случајно" и да је то заиста чињеница, као и да Кина и Србија имају сјајне резултате, а један од великих разлога за то јесте што Србија има стабилну политичку ситуацију, влада је стабилна и на време је схватила и прихватила кинеску иницијативу "Један појас, један пут".
Односи Кине и Србије су такви из неколико разлога - првенствено, ту је, каже, политичко уверење, у Србију је од 2014. долазио кинески премијер и то скоро након 30 година, као и стални члан Политбироа КП Кине, који је у исто време и вицепремијер, те кинески председник и председник кинеског парламента.
С друге стране, каже Ли, у Кини су у званичној посети били Александар Вучић и као премијер и као председник, тадашњи председник Николић, као и председница Скупштине Маја Гојковић.
"Значи, све то показује да су односи на заиста историјски високом нивоу и може се рећи да ретко која земља у Европи и свету има тако блиске односе са Кином. Друго, ми имамо великих и многобројних сарадњи, "а и да не помиње Железару, електране"...
Безвизни систем је од јануара прошле године сада нагло повећао број кинеских туриста који долазе у Србији истакао је Ли и открио да су у току разговари о другој авионској линији између Београда и једног другог кинеског града.
На међународном плану, каже Ли, Кина и Србија једну другу увек подржавају, по било ком питању, "наши ставови увек су оправдани и праведни", поштујемо се међусобно и поштујемо друге земље, те да увек постоји "лепа основа" за сарадњу.
"Кинеско руководство срдачно се захваљује Србији и српском народу што Србија активно учествује у иницијативи "Један појас, један пут", не само подржава, него активно учествује. Рекао бих да Србија предњачи у том смислу чак у Европи. Сматрам да је та иницијатива не само на корист Србије и Кине, него и целог света. То је одлична иницијатива коју Кина даје за опоравак економије у целом свету", сматра Ли.
Све то, према његовим речима, захтева стабилну политичку ситуацију, не само у Кини, него и у Србији, а Србија има стабилну политичку ситуацију.